Srebrna gospodarka

6 października 2015 r. w siedzibie Ministerstwa Gospodarki w Warszawie odbył się II Kongres Gospodarki Senioralnej.  Kongres odbył się pod hasłem: „Gospodarka senioralna nową gałęzią gospodarki narodowej – potencjał rynku usług przyjaznych wiekowi oraz pozycja i rola Polski w rozwoju srebrnej gospodarki w Europie”.

 

Organizatorem Kongresu był Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej (KIGS) we współpracy z Fundacją na rzecz Zdrowego Starzenia się i Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

 

Zgodnie z raportem „The 2015 Ageing Report” ogłoszonym przez Komisję Europejską, Polska jest najszybciej starzejącym się krajem w Unii. W 2030 r. będzie jednym z najstarszych społeczeństw w Europie. Według raportu stosunek osób niepracujących (w wieku 65+) do ogółu zatrudnionych wzrośnie w Polsce z obecnych 33 proc. do ponad 80 proc. w 2060 r. Będzie to najwyższy wzrost wśród krajów UE (wzrost średniej wartości tego współczynnika prognozowana jest na skok z 41,5 proc. do 64,5 proc.). Oznacza to, że gdy dzisiaj na jednego emeryta przypadają w Polsce trzy osoby pracujące, w drugiej połowie wieku na utrzymanie czterech emerytów będzie łożyć pięć osób aktywnych zawodowo.

 

Zgromadzeni na Kongresie przedstawiciele świata nauki, polityki i biznesu rozmawiali o zagrożeniach i szansach związanych ze znaczącymi zmianami demograficznymi, które czekają społeczeństwo polskie.

Zdjęcie autora artykułu - Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

Zobacz również: