Werner Tigges, pedagog socjalny, współwłaściciel firmy zatrudniającej opiekunki CareWork, w przedmowie do książki “Pflege wohin?”, poświęconej sytuacji opieki nad osobami starszymi w Niemczech:

Pytanie, które stawia sobie niemal każdy, kto zajmuje się tematem starzenia: Czy jestem już stary? Kiedy się zestarzeję? Spotkałem  ludzi, którzy w wieku 80 lat twierdzili: „Jak będę w końcu stary, to się będę nad tym zastanawiać.” Dla naszego najmłodszego wnuka (2,5) jest to bardzo proste. Zapytał moją żonę: „Czy jesteś już starą babcią?” Na pytanie, skąd mu to przyszło do głowy, odpowiedział: „Masz już takie kreski na twarzy.“ Krótka piłka, wyrok gotowy: stara. Tak, to może być tak proste. Starzy są z reguły zawsze inni ludzie. Wiek można, parafrazując Boella, ujrzeć na twarzach tych, których znaliśmy za młodu. Co sprawia, że tak trudno nam się przygotować na coś, na co w gruncie rzeczy mamy najwięcej czasu?

 

Trudno dać mi krótką i zwięzłą odpowiedź na to pytanie, ale mogę na ten temat pofantazjować.  Starzenie się nie jest jednoznaczne ze stanem, w którym wymaga się opieki innych. Te dwie sprawy należy od siebie oddzielać. Jednak w głowach większości ludzi stanowią nierozłączną całość. Możliwości, jakie ma się zarówno w starszym wieku, jak i przy opiece, są różnorodne i na pewno do przedyskutowania. Nie chodzi jedynie o różnice wynikające ze specyfiki kraju, ale również wewnątrz kraju można spotkać się z ofertami o różnej jakości i cenie. Różnice cenowe, które czasem mogą sięgać nawet kilkuset euro, niekoniecznie wiążą się z lepszą jakością, a dają się powiązać jedynie z położeniem geograficznym.

Książka “Pflege wohin”

prezentuje ostrożne podejście do tematu ekspertów różnych kierunków. Rozprawa pokazuje, że wielu specjalistów z branży reprezentuje raczej negatywne nastawienie wobec tzw. opieki całodobowej, z którą mam do czynienia po latach pracy pedagogicznej. To negatywne nastawienie nie jest mi obce, spotykam się z nim przede wszystkim szczególnie w sytuacjach, gdy dotyka się tematu powierzchownie i to z dużą dawką podejrzliwości. W trakcie otwartej, częściowo gorącej debaty uczestnicy mogli przedstawić swój punkt widzenia i tym samym przedłożyć argumenty dla czytelników.

 

Opieka całodobowa jest i będzie uzupełnieniem istniejącego systemu pomocy w Niemczech, a nie jego zastępstwem. Do tego wniosku doszło już wiele związków i organizacji dobroczynnych, które  przyznają się do współpracy z GKT-Serwis, co jeszcze 2 lata temu byłoby nie do pomyślenia. Przy tym cały czas nasuwa się wniosek, znany również politykom: bez całodobowej opieki niemiecki system opiekuńczy już dawno by się zapadł. Z nadzieją, że nie doświadczymy załamania systemu, życzę Państwu przyjemnej lektury „Pflege wohin“ oraz zachęcam do aktywnego współkreowania przyszłości.

 

Werner Tigges

Książkę, można nabyć w księgarni wysyłkowej www.amazon.de

 

Informacje dla prasy:
Werner Tigges

presse@24stundenbetreut.com

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

O początkach firmy CareWork

O początkach firmy CareWork

Jak poznali się dalecy kuzyni i jak wspólnie założyli firmę - zapraszamy do lektury wywiadu.

Film CareWork na I Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych

Film CareWork na I Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych

Z przyjemnością informujemy wszystkich współpracowników i pracowników firmy CareWork, że film „Pielęgnujemy Wartości” prezentujący firmę i jej działalność został zakwalifikowany do pokazu konkursowego na  I Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”. 

U siebie mimo wieku - wzorcowe mieszkanie dla seniora

U siebie mimo wieku - wzorcowe mieszkanie dla seniora

Przedsięwzięcie zrealizowane w polsko-duńskiej kooperacji o nazwie „U siebie mimo wieku” polegało na urządzeniu jednego z mieszkań tak, aby osoba starsza czuła się w nim komfortowo.

Kierunki zmian w usługach opiekuńczych

Kierunki zmian w usługach opiekuńczych

W Warszawie odbyła się konferencja „Nowa Jakość dla Seniora”- kierunki zmian w usługach opiekuńczych. Konferencja zamykała projekt badawczy, który był realizowany przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej (KIGS) w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020.

Światowa premiera filmu 'Family Business'

Światowa premiera filmu 'Family Business'

Film ukazujący realia osób, które wyjeżdżają ze swojego kraju do pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.