Poznaj Poznań

 

Wybierasz się do pracy w opiece w Niemczech? A może już tam jesteś? Wieczory z podopiecznym trochę Ci się dłużą i nie masz pojęcia, o czym rozmawiać? Polecamy temat bliski nam wszystkim: opowiedz seniorowi o Polsce! Być może zdziwisz się, jak niewielka jest jego wiedza o tak blisko położonym sąsiedzie, a może będziesz mile zaskoczona! Jeśli nie wiesz od czego zacząć taką rozmowę przypominamy, że w domach naszych podopiecznych znajdziesz piękny kalendarz CareWork, ze zdjęciami ze wszystkich miejscowości, w których znajdują się nasze biura.

 

Marzec poświęcamy Poznaniowi

 

W kalendarzu marzec – pierwszy miesiąc zwiastujący zbliżającą się wiosnę – zarezerwowany został dla Poznania i fragmentu najbardziej rozpoznawalnej części tego miasta, czyli poznańskiego Starego Rynku. W tym miejscu nie sposób się nudzić, wystarczy podnieść głowę znad poziomu chodnika i spojrzeć na zapierającą dech w piersiach zabudowę tego miejsca. Tutaj naprawdę jest w czym wybierać. Poznańskie kamienice i inne reprezentacyjne zabytki są nie do podrobienia. Szczególnie polecamy domki budnicze, które swoją nazwę wzięły od siedziby Bractwa Budników (zrzeszającego osoby zajmujące się gospodarką leśną i pozyskiwaniem surowców z lasu) w dawnych czasach rezydującego w kamienicy nr 17. Domki budnicze należały niegdyś do kupców, a w ich podcieniach handlowano rybami, solą, świecami, pochodniami i przedmiotami codziennego użytku. Stanowią one jeden z nielicznych przykładów szeregowej zabudowy targowej. Poza kamieniczkami warto zwrócić uwagę na budynek odwachu oraz miejską wagę. Ten pierwszy najpierw był siedzibą straży miejskiej, następnie policji i aresztu, a dziś w jego klasycystycznym wnętrzu mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Z kolei waga miejska – jak sama nazwa wskazuje – pełniła niegdyś rolę miejsca, do którego udawano się w celu zważenia kupowanych i sprzedawanych towarów. Na koniec najważniejsze. Spacerując po poznańskim rynku nie zapomnijcie punktualnie o 12.00 stawić się pod Poznańskim Ratuszem. Ta dawna siedziba rady miejskiej to jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansu w środkowej Europie. Wszystkim turystom na pewno kojarzy się z dwoma koziołkami, które w samo południe zobaczyć można na środkowej wieży Ratusza, tuż pod zegarem.

 

Jeśli chcecie opowiedzieć o Poznaniu swoim podopiecznym, dla ułatwienia – poniżej niemiecka wersja  informacji o mieście.

 

Der März ist da! Der erste Monat des bevorstehenden Frühlings. Diesmal wurde das Kalenderfoto für Posen und den bekanntesten Teil der Altstadt, also den alten Markt reserviert.

In Posen kann man sich nicht langweilen. Um die atemberaubende Architektur dieses Ortes zu erkunden, muss man einfach nur den Blick auf die zahlreichen Sehenswürdigkeiten werfen. Die architektonische Vielfalt ist bemerkenswert, und die Posener Wohnhäuser sind einfach einzigartig. Besonders sind hier die Krämerhäuschen zu empfehlen. Ihren Namen haben sie der Krämerzunft zu verdanken. Die Mitglieder der Gilde beschäftigten sich vor allem mit der Forstbewirtschaftung und Nutzung von Waldressourcen.

 

Die Krämerhäuschen gehörten früher den Kleinhändlern, die unter den Bogengängen Fische, Salz, Fackeln und einige Gegenstände des täglichen Gebrauchs verkauft haben.

Zu den interessantesten Objekten gehören auch das Gebäude der Hauptwache und die Stadtwaage. Das erste war das Hauptquartier der Stadtpolizei, später diente das Gebäude der Polizei. Heute befindet sich in dem klassizistischen Interieur das Museum des Großpolnischen Aufstands 1918-1919. Der Platz mit der Stadtwaage wiederum, wie der Name vermuten lässt – diente früher als Ort, wo die verkauften und gekauften Waren gewogen wurden.

 

Zum Schluss noch das Wichtigste – während eines Spaziergangs durch den Markt vergessen sie bitte nicht, pünktlich um 12:00 Uhr vor dem Rathaus zu erscheinen. Der ehemalige Sitz des Stadtrates gehört zu den wertvollsten Baudenkmälern der Renaissance in Mitteleuropa. Touristen assoziieren das Rathaus vor allem mit den zwei Ziegenböcken, die man pünktlich am Mittag auf dem mittleren Turm unter der Uhr sehen kann.

 

P.S. Jeśli od spacerowania po poznańskim Starym Rynku rozbolą Was nogi napraszamy na krótką przejażdżkę do naszego biura CarWork w Poznaniu przy ul. Głogowskiej 84. Tam wspólnie poszukamy dobrej oferty pracy! Wybrane z nich znajdziesz tez na naszej stronie!

 

Koronawirus a praca w opiece

Informujemy - mimo epidemii koronawirusa dokładamy wszelkich starań, aby Wasza praca była bezpieczna i komfortowa! Cały czas działamy i organizujemy przejazdy na zlecenia dla naszych opiekunek i opiekunów. Zapraszamy do przeglądania ofert pracy.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Świąteczna premia w CareWork!

Planujesz wyjechać do pracy w Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 260 EUR netto dodatkowej premii! Szczegóły w naszych biurach - polecamy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Poznaj Wschowę

Poznaj Wschowę

Jeden z regionalnych oddziałów firmy CareWork znajdziecie we Wschowie - niedużym mieście położonym w województwie lubuskim. Poznajcie je bliżej!

Przybliżamy podopiecznym Polskę - Legnica

Przybliżamy podopiecznym Polskę - Legnica

O tym, jak piękny jest nasz kraj, nie trzeba przekonywać żadnego opiekuna. Warto jednak o Polsce opowiedzieć podopiecznym. Dziś proponujemy historię z Legnicy.

Spacerem przez Łódź

Spacerem przez Łódź

Reprezentacyjna ul. Piotrkowska w Łodzi to jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie! Zapraszamy do spaceru, odpoczniecie w łódzkim biurze CareWork.

Gliwice - miasto palm i siedziba CareWork

Gliwice - miasto palm i siedziba CareWork

Praca w opiece w Niemczech to również wspólne spędzanie czasu. Opiekunkom i opiekunom osób starszych czasem brakuje tematu do rozmowy z podopiecznym. Mamy na to sposób!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.