Problemy opiekunek - podopieczny ma zaniki pamięci

Około 20% osób starszych cierpi na zburzenia pamięci, co utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele. Wśród nich najczęściej wymienia się podeszły wiek (demencja) oraz schorzenia związanie z prawidłowym funkcjonowaniem mózgu, w tym z procesami poznawczymi, m.in.: koncentracją, funkcjami językowymi, abstrakcyjnym myśleniem, pamięcią krótko- i długotrwałą czy operacyjną. Zaburzenia pamięci utrudniają codzienną egzystencję i mogą prowadzić do izolacji społecznej. Podopieczny z takimi przypadłościami wymaga pomocy.

 

Opieka nad osobą starszą borykającą się z zaburzeniami pamięci może być trudna. W większości przypadków mowa o zaburzeniach pamięci krótkotrwałej – podopieczny może więc dokładnie pamiętać lata swojej młodości, jednak trudno mu jest zrelacjonować wydarzenia z dnia poprzedniego. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że utrata pamięci może powodować u osoby starszej niepokój i wywoływać uczucie zagubienia. Taka osoba często nie jest bowiem w stanie zrozumieć motywów swojego postępowania.

Jak możesz pomóc osobie cierpiącej na zaniki pamięci?

Najważniejsze jest to, aby stymulować pracę mózgu. Można to robić na wiele sposobów, wśród których niezwykle ważna jest aktywność fizyczna. Warto więc zaproponować podopiecznemu spacery czy popularny w ostatnim czasie nordic walking. Już wspólne wyjście po zakupy może pozytywnie wpłynąć na pracę mózgu, szczególnie gdy oprócz spaceru będzie się to wiązało z dodatkową aktywnością intelektualną np. w postaci próby zapamiętania listy zakupów (przed wyjściem można np. wspólnie wymyślić krótką historię, dzięki której łatwiej będzie zapamiętać poszczególne sprawunki). Oprócz listy zakupów, możesz również zaproponować grę w zapamiętywanie nazw ulic, którą możecie rozgrywać np. podczas wspólnych spacerów. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie dnia, w którym będziecie grać w gry planszowe, szachy lub warcaby. Innego dnia możecie wspólnie rozwiązywać krzyżówki lub sudoku (w zależności od zainteresowań osoby starszej).

 

Mózg pracuje wydajniej, gdy jest dotleniony i właściwie ukrwiony. Problem może stanowić jednak brak snu. Jeśli osoba starsza, którą się opiekujesz ma problemy z zasypianiem, a w nocy często się budzi, może to wywoływać u niej późniejsze rozdrażnienie i problemy z koncentracją oraz pamięcią. Długotrwałe zaburzenia snu, mogą prowadzić do stresu, który niszczy neurony.

 

Aby poprawić kondycję mózgu, warto zadbać o odpowiednią dietę. Antyoksydanty (zawarte w owocach i warzywach) oraz kwasy tłuszczowe (zawarte w rybach) to elementy, których nie może zabraknąć w diecie twojego podopiecznego. Plan żywieniowy warto też uzupełnić o otręby, brązowy ryż, orzechy, ziarna słonecznika, soi, dyni, a także pełnoziarniste pieczywo.

Opieka nad seniorem – stymuluj pracę mózgu

Problemy z pamięcią są bardzo frustrujące, dlatego jeśli zauważysz u swojego podopiecznego pierwsze objawy zaburzeń, powinnaś postarać się mu pomóc. Oprócz treningów pamięci, stymulującej mózg diety oraz regularnej aktywności fizycznej dopasowanej do jego stanu zdrowia, możesz również postarać się o to, aby czuł się komfortowo we własnym domu. Możesz np. poprzyklejać karteczki z nazwami poszczególnych przedmiotów w wybranych pomieszczeniach. Aby jednak nie wywołać u seniora niezadowolenia, możesz na kartkach umieścić słowa w dwóch językach i powiedzieć, że to pomaga ci w samodzielnej nauce języka niemieckiego.

 

Ważne jest też to, aby planować każdy dzień. Możesz taką listę codziennych czynności wywiesić w widocznym miejscu, aby w razie niepewności podopieczny mógł na nią zerknąć. Istnieje bardzo wiele rozwiązań. Najważniejsze jest jednak to, aby wśród dostępnych środków wybrać takie, które najlepiej wpłyną na komfort osoby starszej, którą się opiekujesz. Z twojej strony nie może przy tym zabraknąć spokoju, cierpliwości, a przede wszystkim systematyczności.

Zdjęcie autora artykułu - Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

Zobacz również: