Część wyzwań związanych z opieką może nas zaskoczyć. Są bowiem problemy, o których powszechnie nie mówi się głośno. Takie mini tematy tabu opieki nad seniorami np. odzież dla seniorów. Z jednej strony sprawy będące w pewnym sensie naturalną konsekwencją określonych chorób, z drugiej nie wchodzące w skład objawów pozwalających na zdiagnozowanie choroby, tym samym, mniej znane. Przynajmniej dla osób z zewnątrz. Doświadczone opiekunki osób starszych wiedzą o nich wiele. Jest to dodatkowa praca dla opiekunek. Niemcy bowiem też chorują…
Jednym z takich wyzwań jest niekontrolowane rozbieranie się, bardzo częsty objaw demencji oraz choroby Alzheimera, w której demencja jest jednym z podstawowych symptomów. Sposobów na poradzenie sobie z nim jest tyle, ile tylko pomysłowości znaleźć można w osobach opiekujących się seniorami. Chcecie przykładów? Króluje wśród nich mocna taśma klejąca… i choć trudno się dziwić, że tonący brzytwy się chwyta, takich domowych rozwiązań nie polecamy nikomu.
Polecamy za to produkt prosty i skuteczny – odzież dla seniorów, a konkretnie zapobiegające niekontrolowanemu rozbieraniu się kombinezony. Służyć mogą one zarówno jako bielizna zakładana pod codzienne ubranie, jak i jako odzież wierzchnia. Produkuje je polska firma Studio JSG, a znajdziecie je w prowadzonym przez CareWork sklepie internetowym: www.carework.pl/sklep
Specjalistyczna odzież dla seniorów, osób chorych na demencję, Alzheimera i niepełnosprawnych zaprojektowana została w celu zapewnienia komfortu i wygody. Kombinezony wyglądają trochę jak duże śpioszki, kupić można je w kilku wariantach – bez rękawów, z krótkimi lub długimi rękawami, z długimi nogawkami, z nogawkami zakończonymi stopami oraz z krótkimi nogawkami. Występują we wszystkich standardowych rozmiarach, można także zamówić je na konkretny wymiar. Do wyboru mamy kilka materiałów i różne kolory. Mogą zostać zaopatrzone w otwór na cewnik.
Kombinezony usprawniają i ułatwiają pracę wszystkich tych osób, dla których codziennością jest opieka nad osobami starszymi. Niemcy czy Polska, zawodowo czy prywatnie – odzież dla seniorów będzie dobrym pomysłem. Posiadają one umieszczony na placach zamek, powstrzymujący podopiecznego przed niekontrolowanym ściąganiem odzieży czy pieluch. Ponadto w kroku posiada on przestrzeń ułatwiającą zmianę pampersa, a nogawki zakończone ściągaczem uniemożliwią ich podciągane. Zastosowane materiały nie uczulają i nie podrażniają skóry, zamek podszyto dodatkową listwą materiału, dekolt wykończono delikatną lamówką (chroni przed naciągnięciem kombinezonu), krój uwzględnia przede wszystkim potrzebę komfortu (w tym podczas użytkowania pieluch). Specjalistyczna odzież dla seniorów jest trwała i wytrzymała, do jej uszycia zastosowano podwójne szwy. Nie tylko ułatwi ona pracę opiekunek, ale także zapewni, że pościel jest czysta i sucha przez dłuższy okres czasu, zauważalna będzie także oszczędność zużycia wkładów higienicznych oraz pieluchomajtek.
Drugi poważny i co tu kryć nieprzyjemny problem, z którym spotkać możemy się po podjęciu decyzji „szukam pracy jako opiekunka” to samodzielne, niepożądane zdejmowanie pieluch przez podopiecznego. Takie zachowanie niestety zwykle kończy się tym, że zarówno nasz senior jak i wszystko wokół nadaje się do porządnego umycia…
Jeśli więc podczas pracy zetkniemy się z chorym, który choć musi nosić pieluchę lub pieluchomajtki, nieustannie próbuje się ich pozbyć, wypróbujmy kombinezony podobne do tych, które opisaliśmy powyżej, ale dodatkowo wyposażone w zamek błyskawiczny wszyty przez całą wewnętrzną długość nogawek. Zamek umożliwia całkowite rozpięcie nogawek, swobodną wymianę pieluchy i wykonanie innych czynności higienicznych lub pielęgnacyjnych. Jednocześnie kombinezony z zamkiem w nogawkach nadal zabezpieczają przed niekontrolowanym rozbieraniem się – końcówka zamka wyposażona jest w pętelkę zahaczoną o guzik, której chory nie będzie mógł rozpiąć.
Podobnie jak w przypadku kombinezonów zapobiegających niekontrolowanemu rozbieraniu się, także te z rozpinanymi nogawkami posiadają zamek na placach, pozwalający na łatwe rozbieranie i ubieranie chorego. Odzież dla seniorów uszyto z wytrzymałych i delikatnych materiałów, do wyboru mamy tkaniny cieńsze, bardziej odpowiednie na lato, oraz grubsze, a także pełna rozmiarówkę i uniwersalną gamę kolorów. Dla wymagających możliwość uszycia na miarę oraz otwór na cewnik. Kombinezony z zamkiem w kroku kupić można w kilku modelach – o różnej długości rękawów i nogawek.
Kombinezony dla osób chorych sprawdzą się nie tylko w opiece nad podopiecznymi, którzy wykazują tendencję do niekontrolowanego rozbierania się i zdejmowania pieluch. To także doskonała alternatywa standardowej odzieży dla niepełnosprawnych, w tym zwłaszcza unieruchomionych osób dorosłych. Powszechnie wiadomo bowiem, że opieka nad chorym, który nie może samodzielnie się poruszać lub poruszanie to jest znacznie ograniczone, wymaga wykonywania lub wsparcia podczas codziennej higieny, ubierania, pielęgnacji.
Wszystkie te czynności znacznie ułatwią zarówno opisane powyżej kombinezony, jak i body dla osób leżących, które także oferujemy w naszym sklepie. Body i kombinezony nadają się do noszenia pod odzieżą wierzchnią (jako bielizna) lub zamiast tej odzieży. Sposób ich uszycia oraz wykorzystane materiały gwarantują wygodę i komfort na co dzień, a także zapobiegają powstaniu odleżyn czy odgnieceń – częstego problemu u osób leżących. Body dostępne są w trzech modelach – bez rękawów, z krótkimi rękawami lub z długimi rękawami – różnych rozmiarach i uniwersalnych kolorach. W kroku posiadają zapięcie na napy.
Opieka nad osobami starszymi, chorymi czy niepełnosprawnymi nie należy do łatwych. Czasem jest ona naszą decyzją zawodową, innym razem podejmujemy się jej z życiowej konieczności. Troszczymy się o osoby całkiem obce lub naszą rodzinę, rodziców w podeszłym wieku, chorych krewnych. Bez względu na konkretną sytuację warto stosować specjalistyczne produkty, których głównym celem jest poprawienie komfortu podopiecznego oraz ułatwienie nam codziennych obowiązków.
Dorota Lewandowska
Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.