Ubrania dla seniora na zimę. O co powinien zadbać opiekun seniora?

Ktoś, kto nigdy nie miał do czynienia z opieką nad osobą starszą i nagle podejmuje decyzję „dobrze, od dziś szukam pracy jako opiekunka”, może się zdziwić, jak wiele kwestii wchodzić może w zakres tej pracy.

Opiekunka musi dbać o wiele aspektów życia podopiecznego

Nawet jeśli czysto fizyczny stan zdrowia osoby starszej jest zadowalający. Wtedy, kiedy wydaje nam się, że do naszych obowiązków należeć będzie tylko robienie zakupów, sprzątanie czy drobna pomoc w kąpieli - opieka okazuje się być czymś znacznie więcej. To troska o codzienne dobre samopoczucie – zależne od wielu czasem bardzo drobnych kwestii. To także dbałość na przyszłość. Nie tylko liczy się bowiem zdrowie tu i teraz, ale także utrzymanie dobrej kondycji jak najdłużej to możliwe. W tym kontekście istotną kwestią okazują się także ubrania dla seniora na zimę.

Chronić przed wychłodzeniem i przegrzaniem

Wśród rzeczy należących do obowiązków opiekunki (opieka nad starszymi Niemcy), takich, które wydają się błahe, znajduje się dobór odpowiedniego ubrania dla seniora na zimę. Właściwie dobrana odzież powinna zarówno chronić przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem. Musi być odpowiednio dobrana wtedy, kiedy zabieramy starszą osobą na krótki spacer, jak i jeśli planujemy przebywać na dworze przez dłuższy czas. Kompletując garderobę seniora zwrócić musimy uwagę na odzież noszona poza domem oraz zakładaną w mieszkaniu.

 

Pamiętać musimy o odpowiednich materiałach, wygodzie i o tym, że osoby starsze zwykle bardziej dotkliwie odczuwają chłód. Wynika to po pierwsze z ogólnego osłabienia organizmu, a po drugie z mniejszej aktywności fizycznej naszego podopiecznego. Jeśli więc krzątającą się po domu opiekunka myśli, że w sumie to jest całkiem ciepło, powinna pamiętać, że siedząca przed telewizorem starsza pani, może mieć diametralnie inne odczucie temperatury. Dobrze sprawowana opieka nad osobami starszymi w Niemczech oznacza także pewne wyrzeczenia, w tym myślenie najpierw o podopiecznym, a potem o sobie. Nie oznacza to jednak, że musimy się męczyć w gorącu. Jednak zanim otworzymy okno, podajmy seniorowi ciepły koc.

Stawiając na jakość

Wybierając ubrania dla seniora na zimę szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na materiał, z którego jest ono wykonane. W tym zakresie zdecydować możemy się na tkaniny naturalne lub syntetyczne. W zakresie odzieży bezpośrednio stykającej się z ciałem – polecamy tkaniny naturalne. Od tej zasady mamy jeden wyjątek, ale o nim później.

 

Najlepszym wyborem na zimowe ubrania, takie jak spodnie, spódnice, swetry czy bluzki, będzie naturalna wełna. Klasyczna lub z domieszkami z kaszmiru albo z alpaki. Jej podstawową zaletą jest bowiem zdolność utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Włókna, z których składa się prawdziwa wełna, posiadają zdolność pochłaniania wilgoci. W przeciwieństwie do bawełny nie stają się one mokre i nie powodują tym samym wychłodzenia. Ubrana w wełnę skóra może oddychać i wolniej się poci. Wełna jest także odporna na zamoczenie. Kupując odzież uszytą z tkaniny wełnianej zwracajmy uwagę na skład. Wybierajmy te ubrania, które mają na metce informację o minimalnej zawartości 80% wełny.

 

Poza wełnianą spódnicą czy spodniami, w trakcie mrozów, nieodzowny będzie dobrej jakości płaszcz lub kurtka. Koniecznie taka, która sięga co najmniej do ud. Tutaj też na pewno sprawdzi się naturalna wełna – ciepła i elegancka. Warto jednak zwrócić uwagę na bardzo popularne kurtki puchowe, które mają szereg pozytywnych właściwości. Przede wszystkim, dzięki materiałom stosowanym do uszycia wierzchniej warstwy takiej kurtki, charakteryzują się one dobrą odpornością na wiatr – powstrzymując chłodne powietrze przez przeniknięciem przez materiał. Co więcej, wypełniający je puch (w 100% naturalny lub zmieszany z pierzem w proporcjach 80% puchu i 20% pierza) doskonale ogrzewa organizm. Z porządną puchową kurtką mróz nie będzie nikomu straszny.

Ubrania dla seniora na zimę – bielizna

Kiedy już wiemy, co założyć na górę, warto zwrócić jeszcze uwagę na te ubrania dla seniora na zimę, które bezpośrednio przylegają do ciała, czyli na bieliznę – rajstopy, podkoszulki, kalesony. I właśnie tutaj poza materiałami naturalnymi, zastosować można te sztuczne, nazywane czasem technicznymi. Nowoczesne techniczne materiały stworzone zostały przede wszystkim z myślą o osobach uprawiających sport na świeżym powietrzu, ale ich właściwości sprawiły, że szybko weszły w skład asortymentu sklepów dla każdego. Tkaniny techniczne pozwalają skórze oddychać, odprowadzają wilgoć i dobrze utrzymują temperaturę ciała. Choć czasem ich wygląd może wydawać się zbyt nowoczesny dla gustu osoby starszej, to – jeśli kupimy ubrania dla seniora na zimę z takiego właśnie materiału – szybko okazać mogą się strzałem w dziesiątkę. Jeśli jednak z nowościami nie jest nam po drodze, bielizna wełniana także będzie bardzo dobrym wyborem.

 

Ważną częścią każdej zimowej garderoby są oczywiście dobrze dobrane buty. Powinny być one nie tylko idealnie dopasowane tak, aby nie powodowały powstawania nieprzyjemnych otarć, ale także wystarczająco ciepłe. W tym zakresie na pewno najlepiej sprawdzają się buty ze skóry, ewentualnie specjalne obuwie na mrozy. Kupując buty szczególną uwagę zwrócić musimy na ich podeszwę. W zimie zaskoczyć możne nas bowiem nie tylko niska temperatura, ale także oblodzone chodniki, a jak wiadomo, upadek u osoby starszej może być wyjątkowo niebezpieczny. Zrezygnujmy więc z butów na obcasach lub tych, których spodnia warstwa podeszwy jest gładka. Wybierzmy za to tzw. trapery.

Ludowe mądrości

Kiedy w szafie naszego podopiecznego znajduje się już odpowiednia odzież i dobre buty pamiętajmy, aby ubrania dla seniora na zimę uzupełnić o rękawiczki i czapkę. Wiadomo – najwięcej ciepła ucieka przez głowę. Przy wyborze tych akcesoriów znowu najlepiej sprawdzą się naturalne materiały – wełna oraz skóra. Czapka koniecznie zakrywać powinna uszy, a rękawiczki dobrze pasować do dłoni. Jeśli ktoś bardzo stanowczo odmawia noszenia czapki, upewnijmy się, że chociaż jego czy jej kurtka lub płaszcz wyposażone są w obszerny kaptur.

 

Kluczem doboru odpowiedniego ubrania na zimę jest kierowanie się starą dobrą zasadą zakładania odzieży „na cebulkę”. Aby więc nasz podopieczny nie cierpiał z powodu chłodu, a jednocześnie nie doznał przegrzania np. po wejściu do pomieszczenia, warto by miał on na sobie trzy warstwy odzieży. W końcu „nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania”. Załóżmy więc osobie starszej oddychającą bieliznę, ciepły sweter i puchowy płaszcz a następnie zabierzmy na spacer – w końcu ruch to zdrowie. Jeśli w tej chwili wyobraziliście sobie, jak długo potrwać może zakładanie tych trzech warstw nie do końca sprawnemu seniorowi, pozostaje zauważyć, że opiekunka na zleceniu na pewno się nie nudzi. Cóż, taka praca. Opieka – Niemcy i Polacy są tu wyjątkowo zgodni – to bowiem nie tylko czynności o charakterze pielęgnacyjnym, to także wiele innych zadań. Dla dobra i zdrowia seniora.

Zdjęcie autora artykułu - Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

Zobacz również: