Jak wygląda rekrutacja opiekunek do Niemiec

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz do pracy za granicę po raz pierwszy, czy jesteś już doświadczonym pracownikiem niemieckiej opieki, każdorazowo przed nowym zleceniem musisz przejść proces rekrutacji. W tym artykule przedstawiamy kolejne etapy naboru w naszej firmie. Zapoznaj się z nimi koniecznie, a następnie zdecyduj, czy praca w niemieckiej opiece to zajęcie dla Ciebie.

Proces rekrutacji na stanowisko opiekuna osób starszych w Niemczech – etapy

Chcąc korzystać z usług firm pośredniczących, należy spodziewać się rekrutacji. Proces obejmujący kilka etapów pozwala nam dobrze poznać oczekiwania opiekuna, a także jego predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Jako doświadczona firma opiekuńcza przeprowadzamy dokładne czynności rekrutacyjne, zarówno pod względem wyboru opiekunki, jak i rodziny. Dokładamy wszelkich starań, aby dla każdego kandydata znaleźć zlecenie w pełni odpowiadające jego oczekiwaniom. A każdemu seniorowi – idealną opiekunkę lub opiekuna.

 

Rekrutacja do pracy w niemieckiej opiece składa się w CareWork z następujących etapów:

 

1. Kontakt z firmą rekrutującą – zgłoszenie kandydatury

Na początku musisz w dogodny dla siebie sposób poinformować nas o chęci podjęcia zatrudnienia w niemieckiej opiece. Możesz zadzwonić, wysłać zgłoszenie mailem lub przyjść osobiście do jednego z naszych biur regionalnych. Stacjonarnie przyjmujemy kandydatów w Poznaniu, Gliwicach, Legnicy, Lesznie i Wschowie. Dla twojej wygody możesz skorzystać także z naszego firmowego profilu na portalu Facebook, jeśli podasz nam numer telefonu, na pewno oddzwonimy. Wybierając się do nas osobiście, warto zabrać ze sobą dokument tożsamości, a jeśli masz, potwierdzenie ewentualnych kwalifikacji. W przygotowaniu do spotkania, na pewno pomoże też przypomnienie sobie twojego życiorysu zawodowego lub nawet wypisanie jego najważniejszych aspektów. Po zgłoszeniu kandydatury pozostaje czekać na kontakt z naszej strony. Na wszystkie oferty staramy się odpowiadać szybko i sprawnie.

 

2. Rozmowa z kandydatem

Po weryfikacji danych, kontaktujemy się z kandydatami. Podczas rozmowy telefonicznej lub osobistej staramy się jak najwięcej dowiedzieć o osobie zgłaszającej chęć podjęcia zatrudnienia. Zadajemy dużo pytań, ale nie ma czego się bać :). To wszystko po to, by poznać dokładnie twoje oczekiwania związane z podjęciem pracy za granicą oraz kwalifikacje. W trakcie rozmowy możesz spodziewać się, że poruszymy takie zagadnienia jak:

  • oczekiwania dotyczące pracy, zakwaterowania i warunków finansowych,
  • stopień znajomości języka niemieckiego,
  • doświadczenie w zawodzie,
  • preferowana forma współpracy - umowa o pracę lub praca jako opiekunka na Gewerbe
  • wykształcenie,
  • preferowany region i termin rozpoczęcia pracy.

Liczymy na twoją otwartość i szczerość w rozmowie. Zależy nam na tym, by jak najlepiej poznać twój charakter i usposobienie. Dzięki temu w późniejszym etapie będziemy w stanie lepiej dopasować do ciebie odpowiedniego podopiecznego.

 

Odbywając rozmowę z kandydatem zawsze sprawdzamy twój poziom znajomości języka niemieckiego. Możemy zrobić to od razu podczas pierwszej rozmowy lub umówić się na dogodny dla ciebie termin. Wiele osób obawia się tej weryfikacji, ale uspokajamy – nie taki diabeł straszny, jak go malują. Przede wszystkim podczas weryfikacji języka niejednokrotnie okazuje się, że przyszli opiekunowie gorzej oceniają swoją znajomość niemieckiego, niż jest w rzeczywistości. Poza tym, dokładne określenie kompetencji jest pozytywne dla obu stron. Dzięki temu lepiej dopasujemy do ciebie miejsce pracy, co pozwoli uniknąć rozczarowań.

 

rekrutacja opiekunki do wyjazdu do pracy w Niemczech
Rozmowa kwalifikacyjna to  czas na poznanie predyspozycji opiekunki, a także jej oczekiwań dot. nowego miejsca pracy

 

3. Dopasowanie opiekunki do konkretnej rodziny

Znając twoje oczekiwania, doświadczenie i poziom znajomości języka jesteśmy w stanie przedstawić ci najlepsze oferty z naszej bazy. Analizując oczekiwania rodziny seniora lub jego samego, dopasowujemy kandydatki do konkretnych podopiecznych. Łączymy ich zarówno względem wzajemnych oczekiwań, jak i cech charakteru. Dokładny wywiad z kandydatem i rodziną pozwala nam uniknąć nieporozumień oraz późniejszego rozczarowania.

Po takiej analizie przedstawiamy kandydatce kilka ofert do wyboru. Dajemy czas na zastanowienie, a następnie po akceptacji zlecenia, przygotowujemy się do podpisania umowy.

 

4. Zawarcie umowy

Bez względu na to, czy możesz nas odwiedzić czy też mieszkasz zbyt daleko, żeby przyjechać do naszego biura, pierwszą umowę zawsze podpisujemy z tobą osobiście. W razie potrzeby to nasz przedstawiciel przyjedzie do ciebie. Jest to ważna, abyśmy mogli wzajemnie się poznać i dokładnie wytłumaczyć ci wszystkie zapisy umowy. Podczas spotkania masz czas na dokładne przeczytanie dokumentów i zadanie wszystkich nurtujących cię pytań.

 

5. Możliwość skorzystania z pakietu wsparcia

Dbamy o komfort zatrudnienia naszych pracowników. W tym celu zapewniamy należyte wsparcie na każdym etapie rekrutacji. Kandydatom oferujemy kursy online lub stacjonarne przygotowujące do wyjazdu za granicę. U nas możesz zostać uczestnikiem szkolenia z następujących zakresów:

  • nauki języka,
  • udzielania pierwszej pomocy,
  • opieki nad seniorami w specjalistyczny sposób.

Dodatkowo oferujemy pomoc w kwestiach formalnych związanych z samym wyjazdem. Odpowiadamy na nurtujące pytania i rozwiewamy pojawiające się wątpliwości.

 

6. Zgłoszenie do ZUS i NFZ

Każdy nasz pracownik objęty jest obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym ZUS potrzebnym do pracy w Niemczech. Zapewniamy pomoc w wyrobieniu karty EKUZ oraz oferujemy ubezpieczenie uprawnionych członków rodziny. Odprowadzamy składki na Fundusz Pracy i FGŚP.

 

Wyjeżdżając do pracy za pośrednictwem CareWork, nie musisz martwić się o prawo do świadczeń – zapewniamy bezpieczeństwo wyjazdu i pełne ubezpieczenie na terenie całych Niemiec przez cały czas trwania zlecenia.

 

7. Rozpoczęcie pracy

Poza tym, że znajdziemy dla ciebie pracę, to również pomożemy w całej organizacji wyjazdu. Pokrywamy koszty przejazdu na miejsce pracy. Podpowiemy też, co należy zabrać na wyjazd. Podczas wykonywania zlecenia gwarantujemy kontakt oraz opiekę koordynatora.

 

Praca w niemieckiej opiece – dla kogo?

Praca w opiece, podobnie jak każdy inny zawód ma swoją charakterystykę. Nie ma się co oszukiwać – zajęcie nie należy do najłatwiejszych, więc aplikując na to stanowisko, należy być przygotowanym na intensywną pracę. W części przypadków również pod względem fizycznym. Podopieczni, którzy wymagają pomocy podczas wstawania, czy korzystania z toalety muszą mieć stabilne podparcie w opiekunce, więc wytrzymałość i dobra kondycja fizyczna są tu mocno pożądane. Nie dotyczy to jednak wszystkich naszych seniorów, a proponując ci ofertę pracy zawsze dokładnie określamy, jaki jest zakres obowiązków i stan zdrowia podopiecznego.

 

Przyszła opiekunka osoby starszej w Niemczech powinna przede wszystkim wykazywać chęć pomocy innym. Ta ważna cecha pozwala na większe zrozumienie potrzeb podopiecznego. Ważna jest też cierpliwość, która szczególnie może być przydatna w pracy z osobami cierpiącymi na choroby starcze – np. demencję, zaniki pamięci, itp. Dobrze, jeśli osoba kandydująca na to stanowisko jest opanowana, a jednocześnie zdecydowana i stanowcza.

Większość rodzin poszukuje także osób otwartych i kontaktowych, które będą w stanie dotrzymać towarzystwa schorowanej babci czy dziadkowi. Choć zdarza się, że sami podopieczni stronią od kontaktów z ludźmi, wówczas poszukiwana jest osoba spokojna i skryta.

 

Oczywiście w tym wszystkim należy wykazywać także wysoką odpowiedzialność za siebie i podopiecznego. Szacunek, troska, serdeczność i przyjazne nastawienie to także te cechy, które przydadzą się przyszłej opiekunce osób starszych.

 

Chcąc podjąć zatrudnienie u zachodnich sąsiadów, należy też znać język choćby w stopniu podstawowym. To znacznie ułatwi start, szczególnie w przypadku wyjazdu za granicę po raz pierwszy. Osoby nieznające niemieckiego nie są jednak na straconej pozycji. Jeśli tylko wykazują chęć nauki, dysponujemy licznymi narzędziami takimi jak kursy online, które z pewnością pomogą szybko i skutecznie opanować język na podstawowym poziomie wymaganym w opiece.

 

Rekrutacja dla opiekunek seniorów w Niemczech z CareWork.pl

Jako doświadczona firma opiekuńcza zatrudniająca od wielu lat opiekunki z całej Polski, jesteśmy w stanie zagwarantować najlepsze warunki pracy wyłącznie u sprawdzonych rodzin.

 

Dbamy, by rozmowy rekrutacyjne (zarówno telefoniczne, jak i osobiste) nie były stresujące dla przyszłych opiekunek. Zapewniamy przyjazną atmosferę i pomoc na każdym etapie naboru. Pomagamy w załatwianiu formalności związanych z wyjazdem i oferujemy pomoc koordynatora podczas wykonywania zlecenia. Zapewniamy legalne zatrudnienie na podstawie odpowiedniej umowy. Sprawdź, jak zacząć pracę w opiece!

 

Zapraszamy do kontaktu zarówno osoby doświadczone, jak i te rozpoczynające dopiero swoją zawodową drogę. Zgłoś nam chęć podjęcia zatrudnienia, a my zrobimy wszystko, byś była zadowolony ze współpracy z naszą firmą.

Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.