Za telefon zapłacisz mnie!

 

Wszystko to dzięki mechanizmowi „roam like at home”. Gwarantuje on, że za połączenia, wiadomości i przesyłanie danych płacić będziemy na takich samych zasadach poza naszym miejscem zamieszkania, jak i w jego obrębie. Co oznacza wg nowych zasad roaming dla opiekunki? Piszemy poniżej!

Czym jest roaming?

Aby dobrze zrozumieć charakter wprowadzonych zmian, warto najpierw uzmysłowić sobie, czym w ogóle jest roaming. Najprościej powiedzieć można, że jest on usługą świadczoną przez jednego (krajowego) operatora na rzecz drugiego (zagranicznego) operatora. W ramach tej usługi klient posiadający telefon komórkowy, smartfon lub inne urządzenie korzystające z karty SIM i zarejestrowane w swoim kraju, może używać tego samego urządzenia na terenie innego państwa. Koszysta tam z zagranicznej sieci. Za udostępnienie takiej możliwości operatorzy ponoszą określone koszty nazywane ceną hurtową usługi roamingowej, a klienci – ceną detaliczną.

 

Z definicji tej wynika wprost, że z dniem 15 czerwca nie zniknęła i nie zniknie usługa roamingu jako taka. Zmianie uległa wysokość opłat za korzystanie z niej, która – dzięki zasadzie „roam like at home” – nie może być wyższa, niż taka sama usługa świadczona w kraju. Pamiętajmy więc, że jeśli nasz operator tego wymaga, wciąż przed wyjazdem powinniśmy włączyć roaming, gdyż nie przestał on istnieć. Mimo tego, w większości przypadków, aby skorzystać z zasady „rome like at home” nie będziemy musieli robić absolutnie nic. Usługa ta powinna być automatycznie zawarta we wszystkich umowach konsumenckich telefonii komórkowej, w ramach których operatorzy oferują roaming.

Dla kogo nowe zasady?

Operatorzy telefonii komórkowej muszą oferować swoje usługi roamingu po cenach krajowych ale nie wszystkim klientom. Sprawa dotyczy tylko tych, którzy albo mieszkają w państwie członkowskim operatora albo są z nim trwale związani, kiedy ci klienci okresowo podróżują po terytorium UE. Może się więc zdarzyć, że operator, który dostarcza nam możliwość korzystania z telefonu za granicą, poprosi nas o potwierdzenie spełniania powyższych warunków. Chodzi konkretnie o trwałe związki z państwem lub zamieszkiwania w nim.

 

Co szczególnie istotne, jako przykład trwałego związku Unia Europejska podaje studiowanie lub pracę w danym kraju, w tym w charakterze pracownika transgranicznego lub oddelegowanego. Podpada tu roaming dla opiekunki. Ograniczenia te wprowadzone zostały po to, aby zminimalizować ryzyko nadużyć lub niewłaściwego korzystania z usługi „roam like at home”, które mogą pojawić się poza okresami podróży. Wraz z nimi w życie weszły także określone – i oparte na obiektywnych kryteriach – mechanizmy kontroli, o których przeczytacie poniżej.

Jedno „ale”, czyli zasada uczciwego korzystania

Oferowane przez poszczególnych operatorów ceny za połączenia, smsy czy przesył danych znacznie się od siebie różnią. Szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy nie tylko nasz kraj, ale wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Przykładowo w 2016 roku cena najtańszej miesięcznej oferty obejmującej 1 GB danych, 600 minut rozmów oraz 225 wiadomości SMS sięgała od 8 euro w Estonii do 60 euro na Węgrzech. Aby uniknąć sytuacji, w której dana osoba będzie chciała zaoszczędzić i korzystać z roamingu „na stałe”, a nie w związku z podróżami, stworzona została tzw. zasada uczciwego korzystania.

Stanowi ona narzędzie dla operatorów do wykrycia ewentualnych nadużyćMogą oni przeprowadzać kontrole korzystania z telefonu zarówno w ich własnym kraju, jak i w innych państwach członkowskich. Nie chodzi tutaj oczywiście o to, z kim i o czym rozmawiamy, ale o to, jak często używamy naszego smartfonu w kraju, a jak często za granicą.

 

Kontrola taka przebiegać musi w oparciu o jasne i przejrzyste wskaźniki. Mamy ich cztery:

  • przewaga wykorzystania roamingu nad wykorzystaniem krajowym,
  • przewaga pobytu w innym państwie członkowskim UE nad pobytem w kraju (stwierdzana dzięki logowaniu się do sieci) zaobserwowana przez okres przynajmniej czterech miesięcy;
  • długi okres nieaktywności karty SIM użytkowanej głównie, a nawet wyłącznie, w roamingu;
  • abonowanie i korzystanie kolejno z wielu kart SIM przez tego samego konsumenta w ramach roamingu.

Nowy roaming dla opiekunki nie zawsze musi oznaczać brak opłat

Nowe zasady i prawo regulujące roaming dla opiekunki może oznaczać pewne komplikacje i potrzebę złożenia wyjaśnień. Mówiąc prościej, jeśli po okresie co najmniej 4 miesięcy Twój operator stwierdzi, że:

  1. za granicą spędzasz więcej czasu niż w kraju,
  2. częściej korzystasz z usług w roamingu niż z usług krajowych,

może się z Tobą skontaktować i poprosić o wyjaśnienie sytuacji. Będziesz mieć na to 14 dni.

 

Jeśli nadal będziesz spędzać więcej czasu za granicą niż we własnym kraju i jeśli będziesz nadal częściej korzystać z usług w roamingu niż z usług krajowych, Twój operato ponownie weźmie Cię pod lupę. Twój operator może zacząć naliczać dodatkową należność za Twoje wykorzystanie roamingu. Maksymalna wysokość dodatkowych należności nie może jednak przekroczyć stawek określonych przez Unię Europejską. Są one równe cenom hurtowym roamingu.

 

Unia chroni także interesy operatorów, którzy oferują swoim klientom konkurencyjne umowy gwarantujące nieograniczony lub bardzo tani przesył danych. Przewidziane jest zabezpieczenie w postaci określonej puli danych dostępnych do wykorzystania w roamingu, tak by możliwe było utrzymanie tych ofert.

 

Zniesienie dodatkowych opłat za roaming nie oznacza również, że zostaliśmy siłą przypisani do operatora kraju zamieszkania lub takiego, z którym wykazać możemy trwały związek. Obywatele UE nadal mogą kupować dowolne inne karty SIM w dowolnym innym państwie członkowskim i surfować w Internecie lub dzwonić według lokalnych stawek albo korzystać z roamingu. Jednak nie zawsze będą mogli korzystać z usługi „roam like at home”. Dotyczy to osób, które nie zamieszkują w kraju, w którym kupili kartę, lub nie mają z tym krajem trwałych związków.

Czy było warto?

Proces likwidowania dodatkowych opłat za roaming był długi i trudny. Już od 2007 roku Komisja Europejska podejmowała działania na rzecz obniżenia konsumenckich cen za roaming. Może nie wszyscy to pamiętają, ale kiedyś normą było wyłączanie telefonu natychmiast po przekroczeniu granicy – ze względu na horrendalnie wysokie ceny. Zjednoczonej Europie udało się jednak zmienić nasze przyzwyczajenia. Pomiędzy 2007 rokiem a połową czerwca 2017 roku ceny detaliczne połączeń i wiadomości tekstowych spadły o 92%, roaming nawet o 96%. Pula danych dostępnych w roamingu wzrosła ponad stukrotnie!

 

Na koniec jeszcze łyżka dziegciu – bardzo ważna łyżka. Nowy roaming dla opiekunki nie zawsze oznacza niższe opłaty. Korzystając z naszego telefonu pamiętajmy, że unijne prawo dotyczące roamingu nie obejmuje połączeń międzynarodowych, które nie są obecnie regulowane na poziomie Unii Europejskiej . Mogą być one wysokie. Dlaczego tak jest? Już wyjaśniamy. Zgodnie z przytoczoną na początku definicją roamingu, dotyczy on jedynie połączeń wykonywanych z naszego telefonu, jeśli przebywamy za granicą. Inaczej jest w sytuacji, kiedy chcemy wykonać telefon z Polski do innego kraju członkowskiego lub państwa spoza UE. Obniżone koszty roamingu nie odnoszą się także do krajów nie należących do zjednoczonej Europy. Aby uniknąć płacenia wygórowanych rachunków przed dalszą podróżą koniecznie trzeba sprawdzić koszty takich połączeń u operatora.

 

Więcej informacji o roamingu w UE  znajdziesz tutaj: http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/telecoms-internet/mobile-roaming-costs/index_pl.htm. Znajdziesz tam również szczegółowe dane dotyczące górnych pułapów cenowych.

Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Roaming w Unii Europejskiej przechodzi do historii

Roaming w Unii Europejskiej przechodzi do historii

Roaming w Unii Europejskiej jest usługą, z której siłą rzeczy korzysta większość osób podróżujących po krajach członkowskich UE. Także opiekunki osób starszych w Niemczech.

Opiekunka w Niemczech. Jak pozostać w kontakcie z bliskimi?

Opiekunka w Niemczech. Jak pozostać w kontakcie z bliskimi?

Praca w opiece w Niemczech wiąże się z szeregiem wyzwań i wyrzeczeń. Najpoważniejszym z nich jest brak stałego, osobistego kontaktu z najbliższymi. Opiekunka w Niemczech tęskni za rodzicami, współmałżonkiem, dziećmi, wnukami czy przyjaciółmi.

Opiekunka i Internet - globalna sieć, indywidualne zagrożenie

Opiekunka i Internet - globalna sieć, indywidualne zagrożenie

Internet (skrócona nazwa pochodząca od angielskiego terminu inter-network) jest zjawiskiem stosunkowo nowym, ale rozprzestrzeniającym się błyskawicznie.