Tańsze połączenia do Polski z Niemiec

Najpierw zniesiono kontrolę na granicach wewnętrznych. Stopniowo poszczególne państwa Unii Europejskiej stawały się nam bliższe, a podróżowanie do nich łatwiejsze. Dziś Strefa Schengen jest dla nas tak oczywista, że wiele osób nawet nie pamięta wielogodzinnych kolejek przed granicznymi szlabanami. Ten sam zabieg zastosowano w odniesieniu do rynków pracy. Swobodny przepływ osób i brak konieczności ubiegania się o specjalne pozwolenie na pracę za granicą zrewolucjonizowały unijną gospodarkę, która stopniowo otwierała się na obywateli państw zjednoczonej Europy. Zbudowały zawodową mobilność, jaka nie była znana nigdy wcześniej. Teraz nadszedł czas na komunikację, tę nowoczesną, mobilną i przez Internet. Proces ten zaczął się już dawno temu, a niedługo będziemy świadkami jego finalizacji. Roaming w Unii Europejskiej przechodzi do historii.

Krok po kroku

Roaming w Unii Europejskiej jest usługą, z której siłą rzeczy korzysta większość osób podróżujących po krajach członkowskich UE. Także opiekunki osób starszych w Niemczech. Pozwala on na korzystanie z naszego telefonu komórkowego czy smartfonu bez konieczności kupowania nowej karty czy zmiany numeru. Po prostu dokładnie tak, jak na co dzień. Szkopuł jednak w tym, że krajowi operatorzy doliczają (ale już niedługo) dodatkowe opłaty za połączenia, smsy i internetową transmisję danych, jeśli z usług tych korzystamy za granicą. Opłaty te niejednokrotnie były bardzo wysokie, dlatego Unia Europejska postanowiła podjąć działania zmierzające najpierw do ich zmniejszenia, a następnie całkowitej likwidacji.

 

Za pomysłem zniesienia opłat roamingowych stał Parlament Europejski, w procesie tym był także silny polski akcent. Szefem grupy negocjacyjnej ze strony Parlamentu Europejskiego – czyli osób ustalających szczegóły porozumienia państw członkowskich w sprawie likwidacji opłat – był profesor Jerzy Buzek. Na mocy wypracowanych ustaleń roaming znoszony jest stopniowo. Przedostatni krok na tej drodze wykonano na początku kwietnia. Ostatni zaplanowany jest na 15 czerwca 2017 roku.

Mniej, najmniej… Roaming w Unii Europejskiej za zero!

5 kwietnia br. Parlament Europejski – miażdżącą przewagą 549 głosów za, 27 przeciw, 50 wstrzymujących się – przyjął porozumienie z Radą Unii Europejskiej, które określiło limity cen hurtowych za usługi roamingowe, co jest koniecznym krokiem na drodze do całkowitej likwidacji kosztów roamingu dla klientów detalicznych, czyli nas wszystkich. Nastąpi to 15 czerwca br. i właśnie ten dzień będzie ostatnim w historii krajów członkowskich Unii Europejskiej, kiedy rodzimi operatorzy pobierać będą od konsumentów dodatkowe opłaty za połączenia, smsy i korzystanie z globalnej sieci.

Jak wygląda to w liczbach? Spójrzmy na tabelę opłat zamieszczoną na oficjalnym portalu Unii Europejskiej europa.eu:

 

Maksymalne stawki za rozmowy, SMS-y i połączenie z Internetem (pobieranie danych) są następujące:
  30 kwietnia 2016 r. 15 czerwca 2017 r.
Połączenia głosowe wykonane za granicą (cena za minutę, bez VAT-u) obowiązują stawki krajowe + maksymalnie 0,05 euro bez dodatkowych opłat roamingowych, obowiązują stawki krajowe
Połączenia głosowe odebrane za granicą (cena za minutę, bez VAT-u) 0,0114 euro
Wiadomość tekstowa wychodząca (cena za jednego SMS-a, bez VAT-u) obowiązują stawki krajowe + maksymalnie 0,02 euro
Internet (pobieranie danych, za MB*, bez VAT-u) obowiązują stawki krajowe + maksymalnie 0,05 euro
 
Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Roaming dla opiekunki po nowemu

Roaming dla opiekunki po nowemu

Z dniem 15 czerwca 2017 roku, we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, za korzystanie z  roamingu zapłacimy tyle samo, ile za analogiczne usługi w kraju.

Opiekunka w Niemczech. Jak pozostać w kontakcie z bliskimi?

Opiekunka w Niemczech. Jak pozostać w kontakcie z bliskimi?

Praca w opiece w Niemczech wiąże się z szeregiem wyzwań i wyrzeczeń. Najpoważniejszym z nich jest brak stałego, osobistego kontaktu z najbliższymi. Opiekunka w Niemczech tęskni za rodzicami, współmałżonkiem, dziećmi, wnukami czy przyjaciółmi.

Praca w Niemczech - jak poradzić sobie z tęsknotą za bliskimi?

Praca w Niemczech - jak poradzić sobie z tęsknotą za bliskimi?

Wyjazd do pracy do Niemiec nieuchronnie wiąże się z rozłąką z bliskimi - rodziną, przyjaciółmi, kolegami i koleżankami. Istnieją różne sposoby i metody radzenia sobie z tęsknotą podczas zlecenia.

Tęsknota za ojczyzną - jak sobie z nią poradzić?

Tęsknota za ojczyzną - jak sobie z nią poradzić?

Tęsknota za krajem ojczystym lub naszą małą ojczyzną - miastem, domem - to często problem osób podejmujących się pracy za granicą.