Standardy pracy w opiece

Czym jest praca opiekunki osób starszych? Zajmuje się nią około 200 000 osób z Polski. Mimo to, praca ta nie jest uznawana jako wykonywanie zawodu. Jedną z przyczyn jest to, że domowe opiekunki osób starszych nie mają określonego minimalnego poziomu umiejętności i niestety nie mają wspólnych standardów kształcenia, które mogłyby pomóc w wykonywaniu tej trudnej pracy. W przeciwieństwie do innych zatrudnionych, opiekunki nie mają również swoich przedstawicielstw w postaci np. branżowych związków zawodowych.

Praca opiekunki osób starszych w badaniach naukowych

To się powoli zmienia. Coraz częściej wskazuje się na potrzebę poprawy tego stanu rzeczy i budowy standardów. W jaki sposób? Nie będzie to szybki, krótki proces. Najpierw trzeba przeprowadzić szereg badań. Na szczęście otrzymujemy sygnały od poważnych instytucji w Polsce i w Niemczech, że podejmowane są działania, które mogą zmienić sytuację.

Projekt badawczy z udziałem CareWork

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania i Evangelische Hochschule Nürnberg rozpoczęli ważny projekt badawczy. Celem jest ustalenie potrzeb szkoleniowych osób zajmujących się opieką nad osobami starszymi w Niemczech. Jeżeli powstanie jednolity poziom wymaganych kwalifikacji, opiekunki osób starszych mogą stać się jednolitą grupą zawodową. Tak samo jak nauczyciele, pielęgniarki czy opiekunowie medyczni. W związku z tym, pojawi się szansa na zbudowanie standardów dla domowej opiekunki osób starszych w Niemczech.

 

CareWork posiada wieloletnie doświadczenie na niemieckim rynku pracy opiekuńczej. Na tej podstawie otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w projekcie znanych uczelni. Przede wszystkim dlatego, że mamy dobrą opinię w Niemczech. Oczywiście tę opinię tworzą ludzie, z którymi współpracujemy – nasze fantastyczne, życzliwe opiekunki osób starszych (i opiekunowie również!) zostawiające codziennie cząstkę swojego dobrego serca w niemieckich domach.

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech zainteresowała środowiska naukowe

Najpopularniejszym narzędziem badawczym w początkowych fazach różnych projektów jest ankieta. Wydaje nam się, że jak na osoby spoza branży, i polscy i niemieccy naukowcy poradzili sobie całkiem dobrze. Przygotowali ankietę, która pozwoli teoretykom pracującym w murach szacownych uczelni, poznać ludzi, dla których praca opiekunki osób starszych w Niemczech jest źródłem utrzymania. Jaka jest ścieżka życiowa osób, które towarzyszą osobom chorym i niedołężnym w tzw. czasie "pomiędzy" – pomiędzy wizytą lekarza, pielęgniarki i odwiedzinami bliskich i znajomych (o ile ktoś jeszcze ich ma)? Co potrafią, a czego chcieliby się nauczyć? Oczywiście nie tylko z uwagi na dobro podopiecznych, ale również dla ochrony własnego zdrowia, emocji i praw.

 

Opiekunko, opiekunie  pozwól się poznać!

O wypełnienie ankiety prosimy nie tylko naszych współpracowników, ale również inne osoby zajmujące się opieką nad osobami starszymi w Niemczech. To niewielkie zaangażowanie, a trochę poświęconego czasu może mieć wielkie znaczenie dla przyszłości pracy domowej opiekunki osób starszych

 

Link do ankiety (bezpieczne połączenie!)

Ankietę można otworzyć i wypełnić tylko raz: https://evhn.datacoll.net/24-godzinna_opieka

Dzięki temu można wnieść swój własny wkład w uniwersyteckie badania naukowe.

 

Zachęcamy do udziału w badaniu!

 

Koronawirus a praca w opiece

Informujemy - mimo epidemii koronawirusa dokładamy wszelkich starań, aby Wasza praca była bezpieczna i komfortowa! Cały czas działamy i organizujemy przejazdy na zlecenia dla naszych opiekunek i opiekunów. Zapraszamy do przeglądania ofert pracy.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Letnia premia w CareWork!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto dodatkowej premii! Szczegóły w naszych biurach - polecamy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Relacja z e-szkolenia: Vorsorgevollmacht (pełnomocnictwo prewencyjne)

Relacja z e-szkolenia: Vorsorgevollmacht (pełnomocnictwo prewencyjne)

Kolejne e-szkolenie CareWork z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech” dotyczyło Vorsorgevollmacht, czyli pełnomocnictwa prewencyjnego. Zobacz relację.

Kolejne e-szkolenie CareWork już w listopadzie

Kolejne e-szkolenie CareWork już w listopadzie

Vorsorgevollmacht, czyli pełnomocnictwo prewencyjne to temat drugiego szkolenia on-line z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Kwestie związane z tym pełnomocnictwem wzbudzają duże zainteresowanie, ponieważ w Polsce nie istnieje podobne rozwiązanie.

Relacja z e-szkolenia: Patientenverfügung (testament życia)

Relacja z e-szkolenia: Patientenverfügung (testament życia)

Na początku października odbyło się pierwsze e-szkolenie CareWork z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Omówiony został temat Patientenverfügung, czyli testamentu życia.

CareWork zaprasza na szkolenia

Już wkrótce e-szkolenia z CareWork

Już w październiku startuje otwarty cykl szkoleń on-line „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Ciekawe tematy, najważniejsze zagadnienia praktyczne, dużo wiedzy w przystępnej formie.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.