Co zrobić, jeśli w Niemczech zgubisz dowód osobisty?

Dowód osobisty - jak sama nazwa wskazuje - jest naszym osobistym dokumentem, który nie powinien trafić w niepowołane ręce. Warto dobrze go pilnować. A jeśli mimo naszych starań zdarzy się nam zgubić dowód lub paść ofiarą kradzieży, brak tego dokumentu należy zgłosić.

Dlaczego opiekunka osób starszych w Niemczech powinna zgłosić utratę dowodu?

W przypadku utraty dowodu (kradzież czy zagubienie) opiekunka osób starszych w Niemczech teoretycznie bez przeszkód wróci do Polski. W naszym interesie leży jednak jak najszybsze unieważnienie dokumentu, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

 

Opiekunie pamiętaj! Tracąc dowód możesz stać się ofiarą nieuczciwości np. ktoś posługując się Twoim dokumentem zaciągnie kredyt lub pożyczkę, albo podpisze umowę na najem mieszkania, za który nie zapłaci. Jeśli w porę nie zgłosisz utraty dokumentu, to poniesiesz konsekwencje finansowe związane ze zobowiązaniami zaciągniętymi przez inną osobę na Twój dowód.

 

Jeżeli coś stanie się z naszym dowodem osobistym w kraju, zgłaszamy ten fakt w dowolnym urzędzie gminy, tam gdzie akurat przebywamy.

 

W trakcie pobytu za granicą utratę dowodu osobistego należy zgłosić w dowolnej placówce konsularnej naszego kraju. Można tego dokonać osobiście, za pośrednictwem poczty lub faxu. Jeżeli mamy założony profil zaufany ePUAP, takie zgłoszenie możemy przesłać również droga elektroniczną.

 

Numery fax polskich placówek konsularnych w Niemczech:

  • Berlin:  0 30 223 13 212
  • Kolonia: 0 221 385 074
  • Hamburg: 0 40 632 50 30
  • Monachium: 0 89 471 318

Z problemem tego rodzaju nie należy zgłaszać się do konsulatów honorowych.

Czy możemy podróżować bez dokumentów?

Układ z Schengen to międzynarodowa umowa o zniesieniu kontroli paszportowej na terenie Unii Europejskiej. Do Schengen należą również takie kraje jak Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Lichtenstein.

Układ z Schengen pozwala na przemieszczanie się z dowolnym dokumentem, który potwierdza naszą tożsamość. Może być nim np. dowód osobisty. Osoby, które podróżowały po Europie wiedzą z własnego doświadczenia, że jadąc pociągiem, samochodem czy autokarem nie musimy nikomu okazywać dokumentów na granicy. Można przejechać prawie cały kontynent od Polski do Portugalii i nawet jeden raz nie wyjąć dowodu z portfela.

 

Zgodnie z postanowieniami Układu z Schengen swoboda poruszania się zostaje czasami ograniczana ze względu na szczególne zagrożenie bezpieczeństwa i porządku publicznego (np. w Portugalii w 2004 roku na okres Mistrzostw Świata w piłce nożnej, w Polsce w 2013 roku na czas Konferencji Klimatycznej, w Niemczech i Austrii od września 2015 roku ze względu na duży napływ imigrantów). Ograniczenie swobody wiąże się ze wzmożoną kontrolą tożsamości osób i sprawdzanie dokumentów, dlatego lepiej za granicą posiadać dowód osobisty. Będzie on szczególnie przydatny w przypadku konieczności skorzystania ze służby zdrowia za granicą.

 

Barbara Mączkowska

Barbara Mączkowska

Od ponad 10 lat kierownik działu kadr i płac w firmie CareWork. Rozstrzyganie kwestii podatkowych, składkowych i związanych z zatrudnieniem to dla niej codzienności. Wskazaną tematykę zgłębiała na studiach wyższych, a swoją wiedzę rozwijała od początku kariery zawodowej. Na bieżąco, wraz ze zmieniającym się otoczeniem prawnym, podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Zlecenie w Niemczech - płacić kartą czy gotówką?

Zlecenie w Niemczech - płacić kartą czy gotówką?

Przygotowując się do wyjazdu na zlecenie w Niemczech, opiekunka powinna pamiętać o szeregu spraw organizacyjnych. Jedną z nich jest kwestia sposobu dokonywania płatności.

Warunki pracy opiekunów CareWork

Warunki pracy opiekunów CareWork

Sprawdź, jakie zobowiązania ma względem Ciebie firma CareWork!

Jak bezpiecznie pracować jako opiekunka osób starszych?

Jak bezpiecznie pracować jako opiekunka osób starszych?

Praca opiekunki osoby starszej nie jest łatwa, natomiast jej wykonywanie za granicą jest jeszcze trudniejsze. Co zrobić, by zabezpieczyć się przed problemami związanymi z pracą w innym kraju? Jak spokojnie pracować jako opiekun osoby starszej w Niemczech?

Opiekunka w Niemczech - Zasady korzystania z EKUZ

Opiekunka w Niemczech - Zasady korzystania z EKUZ

Karta EKUZ daje Ci prawo do korzystania z niezbędnej pomocy medycznej. O tym, które świadczenia są niezbędne decyduje lekarz.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.