Co zrobić, jeśli w Niemczech zgubisz dowód osobisty?
Dowód osobisty - jak sama nazwa wskazuje - jest naszym osobistym dokumentem, który nie powinien trafić w niepowołane ręce. Warto dobrze go pilnować. A jeśli mimo naszych starań zdarzy się nam zgubić dowód lub paść ofiarą kradzieży, brak tego dokumentu należy zgłosić.
Dlaczego opiekunka osób starszych w Niemczech powinna zgłosić utratę dowodu?
W przypadku utraty dowodu (kradzież czy zagubienie) opiekunka osób starszych w Niemczech teoretycznie bez przeszkód wróci do Polski. W naszym interesie leży jednak jak najszybsze unieważnienie dokumentu, aby uniknąć przykrych konsekwencji.
Opiekunie pamiętaj! Tracąc dowód możesz stać się ofiarą nieuczciwości np. ktoś posługując się Twoim dokumentem zaciągnie kredyt lub pożyczkę, albo podpisze umowę na najem mieszkania, za który nie zapłaci. Jeśli w porę nie zgłosisz utraty dokumentu, to poniesiesz konsekwencje finansowe związane ze zobowiązaniami zaciągniętymi przez inną osobę na Twój dowód.
Jeżeli coś stanie się z naszym dowodem osobistym w kraju, zgłaszamy ten fakt w dowolnym urzędzie gminy, tam gdzie akurat przebywamy.
W trakcie pobytu za granicą utratę dowodu osobistego należy zgłosić w dowolnej placówce konsularnej naszego kraju. Można tego dokonać osobiście, za pośrednictwem poczty lub faxu. Jeżeli mamy założony profil zaufany ePUAP, takie zgłoszenie możemy przesłać również droga elektroniczną.
Numery fax polskich placówek konsularnych w Niemczech:
- Berlin: 0 30 223 13 212
- Kolonia: 0 221 385 074
- Hamburg: 0 40 632 50 30
- Monachium: 0 89 471 318
Z problemem tego rodzaju nie należy zgłaszać się do konsulatów honorowych.
Czy możemy podróżować bez dokumentów?
Układ z Schengen to międzynarodowa umowa o zniesieniu kontroli paszportowej na terenie Unii Europejskiej. Do Schengen należą również takie kraje jak Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Lichtenstein.
Układ z Schengen pozwala na przemieszczanie się z dowolnym dokumentem, który potwierdza naszą tożsamość. Może być nim np. dowód osobisty. Osoby, które podróżowały po Europie wiedzą z własnego doświadczenia, że jadąc pociągiem, samochodem czy autokarem nie musimy nikomu okazywać dokumentów na granicy. Można przejechać prawie cały kontynent od Polski do Portugalii i nawet jeden raz nie wyjąć dowodu z portfela.
Zgodnie z postanowieniami Układu z Schengen swoboda poruszania się zostaje czasami ograniczana ze względu na szczególne zagrożenie bezpieczeństwa i porządku publicznego (np. w Portugalii w 2004 roku na okres Mistrzostw Świata w piłce nożnej, w Polsce w 2013 roku na czas Konferencji Klimatycznej, w Niemczech i Austrii od września 2015 roku ze względu na duży napływ imigrantów). Ograniczenie swobody wiąże się ze wzmożoną kontrolą tożsamości osób i sprawdzanie dokumentów, dlatego lepiej za granicą posiadać dowód osobisty. Będzie on szczególnie przydatny w przypadku konieczności skorzystania ze służby zdrowia za granicą.