Opiekunka w Niemczech może potrzebować pomocy lekarskiej w trakcie wykonywania pracy na zleceniu. W poniższym artykule przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące korzystania z karty EKUZ.
Opiekunka Niemcy - poradnik korzystania z karty EKUZ.
Karta EKUZ daje Ci prawo do korzystania z niezbędnej pomocy medycznej. O tym, które świadczenia są niezbędne decyduje lekarz. Uwaga! Opiekunka w Niemczech jako obywatel Unii Europejskiej ma prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w RFN, na takich samych zasadach, jak obywatele Niemiec. Ważne: Przy korzystaniu z pomocy medycznej okaż jak najwcześniej kartę EKUZ. Personel może Cię poprosić o przedstawienie dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość oraz pozostawienie lekarzowi kserokopii karty. Warto jest mieć przy sobie kilka jej kserokopii.
Opiekunka w Niemczech powinna pamiętać, że pacjent zobowiązany jest do ponoszenia części kosztów leczenia. Wydatki te nie podlegają zwrotowi z NFZ:
Uwaga! Jeżeli nie przedstawisz karty EKUZ to lekarz wystawi Ci rachunek jako pacjentowi prywatnemu. Lekarz zwróci Ci pobraną kwotę, jeżeli dostarczysz mu EKUZ w ciągu 10 dni od wizyty.
Transport do szpitala jest bezpłatny w sytuacjach zagrożenia życia lub gdy lekarz uzna, że wymaga tego Twój stan zdrowia. Za transport do szpitala na terytorium Niemiec obowiązuje dopłata w wysokości 10%, wynosząca nie mniej niż 5 EUR i nie więcej niż 10 EUR.
NFZ nie refunduje co do zasady kosztów transportu powrotnego do Polski. W wyjątkowych sytuacjach polski świadczeniobiorca może ubiegać się o zwrot kosztów międzynarodowego transportu sanitarnego w celu kontynuacji leczenia rozpoczętego w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.ekuz.nfz.gov.pl w zakładce „Transport transgraniczny w obszarze państw UE/EFTA”.
Wszelkie informacje można uzyskać w kasach chorych np. AOK, BKK, BARMER-GEK, DAK, TK, IKK lub w instytucji łącznikowej:
GKV-Spitzenverband Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung – Ausland (DVKA)
Pennefeldsweg 12 c
53177 Bonn
Tel: +49 228 9530-0
Fax: +49 228 9530-600
E-Mail: post@dvka.de
Internet: www.dvka.de
Departament Współpracy Międzynarodowej – Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia
ul. Grójecka 186
02-390 Warszawa,
tel. +48 22 572 62 68, fax +48 22 572 63 19,
e- mail: ca17@nfz.gov.pl
www.ekuz.nfz.gov.p
Opiekunie pamiętaj! Tracąc dowód możesz stać się ofiarą nieuczciwości, np. ktoś posługując się Twoim dokumentem zaciągnie kredyt lub pożyczkę, albo podpisze umowę na najem mieszkania, za który nie zapłaci.
Przygotowując się do wyjazdu na zlecenie w Niemczech, opiekunka powinna pamiętać o szeregu spraw organizacyjnych. Jedną z nich jest kwestia sposobu dokonywania płatności.
Praca opiekunki osób starszych w Niemczech wiąże się z podjęciem decyzji, w jaki sposób dana osoba chce być zatrudniona. Często wybór pomiędzy legalną pracą a zatrudnieniem „na czarno” nie jest łatwy. Najlepiej przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw” jeszcze przed wyjazdem.
Sprawdź, jakie zobowiązania ma względem Ciebie firma CareWork!
Nawet 150 EURO NETTO ekstra za pracę w wakacje.