Ubezpieczenie zdrowotne opiekunki osób starszych w Niemczech

Opiekunka w Niemczech może potrzebować pomocy lekarskiej w trakcie wykonywania pracy na zleceniu. W poniższym artykule przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące korzystania z karty EKUZ.

Czym jest karta EKUZ?

Opiekunka Niemcy - poradnik korzystania z karty EKUZ.

 

Karta EKUZ daje Ci prawo do korzystania z niezbędnej pomocy medycznej. O tym, które świadczenia są niezbędne decyduje lekarz. Uwaga! Opiekunka w Niemczech jako obywatel Unii Europejskiej ma prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w RFN, na takich samych zasadach, jak obywatele Niemiec. Ważne: Przy korzystaniu z pomocy medycznej okaż jak najwcześniej kartę EKUZ. Personel może Cię poprosić o przedstawienie dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość oraz pozostawienie lekarzowi kserokopii karty.  Warto jest mieć przy sobie kilka jej kserokopii.

Jak uzyskać opiekę medyczną w ramach niemieckiej publicznej służby zdrowia?

  • Podstawowa opieka medyczna – korzystaj z placówek posiadających umowę z regionalną kasą chorych.  Są to placówki oznaczone tablicą z napisem „Kassenarzt” lub „Alle Kassen”. Jeśli musisz skorzystać z pomocy lekarskiej w nocy albo w weekend, udaj się do specjalnych przychodni („Notdienst”). Informacje na ich temat znajdziesz w lokalnej gazecie. Na miejscu otrzymasz do wypełnienia druk 81  (dostępny również w języku polskim). Musisz podać w nim swoje dane oraz planowany czas pobytu w Niemczech, a także podpisać oświadczenie, że nie przybywasz do Niemiec w celu otrzymania leczenia oraz wskazać niemiecką kasę chorych, która rozliczy udzielone świadczenia.
  • Opieka specjalistyczna – jeżeli zachodzi potrzeba skorzystania z wizyty u lekarza specjalisty, niezbędne jest uzyskanie skierowania od lekarza podstawowej opieki medycznej.
  • Leczenie szpitalne – jeżeli zachodzi potrzeba leczenia szpitalnego, niezbędne jest uzyskanie skierowania od lekarza. W nagłych przypadkach możesz zgłosić się bezpośrednio do szpitala, bez skierowania.
  • Recepty – tylko lekarze posiadający podpisane umowy z regionalną kasą chorych mają prawo do wystawiania recept na leki objęte refundacją. Leki kupisz w aptekach na podstawie recepty wystawionej przez lekarza.

Udział pacjenta w finansowaniu leczenia

Opiekunka w Niemczech powinna pamiętać, że pacjent zobowiązany jest do ponoszenia części kosztów leczenia. Wydatki te nie podlegają zwrotowi z NFZ:

  • Leczenie szpitalne – opłata za leczenie szpitalne wynosi 10 EUR za dzień pobytu. Jeśli w ciągu jednego roku łącznie będziesz w szpitalu 28 dni, to szpital zwolni Cię z dalszych opłat dziennych. Koszty świadczeń ponadstandardowych dostępnych w szpitalu, np. pokój jednoosobowy, leczenie przez ordynatora, pokrywasz samodzielnie.
  • Leki i środki lecznicze – odpłatność za leki i materiały opatrunkowe na receptę wynosi 10% ceny (co najmniej 5 EUR, a maksymalnie 10 EUR), ale nie więcej niż pełna cena leku. Odpłatność za środki lecznicze (masaże, kąpiele, gimnastyka lecznicza itp.) wynosi 10% ceny oraz 10 EUR za wypisanie środka leczniczego. Koszty leków bez recepty, takich jak środki przeciwbólowe bądź syrop na kaszel, pokrywasz samodzielnie.

Uwaga! Jeżeli nie przedstawisz karty EKUZ to lekarz wystawi Ci rachunek jako pacjentowi prywatnemu. Lekarz zwróci Ci pobraną kwotę, jeżeli dostarczysz mu EKUZ w ciągu 10 dni od wizyty. 

  • Leczenie prywatne – koszty leczenia w placówkach prywatnych płacisz w całości we własnym zakresie. O zwrot poniesionych kosztów możesz ubiegać się w Polsce we właściwym oddziale wojewódzkim NFZ. Po spełnieniu wszystkich wymaganych prawem warunków koszty te zostaną zwrócone, jednak wg polskich stawek, tj. zgodnie z cenami usług obowiązującymi w publicznej służbie zdrowia w Polsce.  W celu uzyskania zwrotu kosztów należy zwrócić się z wnioskiem do właściwego oddziału NFZ po powrocie do Polski. Do wniosku o zwrot kosztow leczenia należy załączyć: oryginały rachunków i dowodów zapłaty.

Pogotowie ratunkowe w Niemczech

Transport do szpitala jest bezpłatny w sytuacjach zagrożenia życia lub gdy lekarz uzna, że wymaga tego Twój stan zdrowia. Za transport do szpitala na terytorium Niemiec obowiązuje dopłata w wysokości 10%, wynosząca nie mniej niż 5 EUR i nie więcej niż 10 EUR.

Transport międzynarodowy

NFZ nie refunduje co do zasady kosztów transportu powrotnego do Polski. W wyjątkowych sytuacjach polski świadczeniobiorca może ubiegać się o zwrot kosztów międzynarodowego transportu sanitarnego w celu kontynuacji leczenia rozpoczętego w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.ekuz.nfz.gov.pl w zakładce „Transport transgraniczny w obszarze państw UE/EFTA”.

Opiekunka w Niemczech potrzebuje więcej informacji…

Wszelkie informacje można uzyskać w kasach chorych np. AOK, BKK, BARMER-GEK, DAK, TK, IKK lub w instytucji łącznikowej:

 

GKV-Spitzenverband Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung – Ausland (DVKA)

Pennefeldsweg 12 c

53177 Bonn

Tel: +49 228 9530-0

Fax: +49 228 9530-600

E-Mail: post@dvka.de

Internet: www.dvka.de

Źródło informacji:

Departament Współpracy Międzynarodowej – Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia

ul. Grójecka 186

02-390 Warszawa,

tel. +48 22 572 62 68, fax +48 22 572 63 19,

e- mail: ca17@nfz.gov.pl

www.ekuz.nfz.gov.p

 

Barbara Mączkowska

Barbara Mączkowska

Od ponad 10 lat kierownik działu kadr i płac w firmie CareWork. Rozstrzyganie kwestii podatkowych, składkowych i związanych z zatrudnieniem to dla niej codzienności. Wskazaną tematykę zgłębiała na studiach wyższych, a swoją wiedzę rozwijała od początku kariery zawodowej. Na bieżąco, wraz ze zmieniającym się otoczeniem prawnym, podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Opiekunko, zgubiłaś dowód osobisty w Niemczech? Sprawdź, co zrobić!

Opiekunko, zgubiłaś dowód osobisty w Niemczech? Sprawdź, co zrobić!

Opiekunie pamiętaj! Tracąc dowód możesz stać się ofiarą nieuczciwości, np. ktoś posługując się Twoim dokumentem zaciągnie kredyt lub pożyczkę, albo podpisze umowę na najem mieszkania, za który nie zapłaci.

Zlecenie w Niemczech - płacić kartą czy gotówką?

Zlecenie w Niemczech - płacić kartą czy gotówką?

Przygotowując się do wyjazdu na zlecenie w Niemczech, opiekunka powinna pamiętać o szeregu spraw organizacyjnych. Jedną z nich jest kwestia sposobu dokonywania płatności.

Opiekunka w Niemczech - legalna praca a praca na czarno

Opiekunka w Niemczech - legalna praca a praca na czarno

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech wiąże się z podjęciem decyzji, w jaki sposób dana osoba chce być zatrudniona. Często wybór pomiędzy legalną pracą a zatrudnieniem „na czarno” nie jest łatwy. Najlepiej przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw” jeszcze przed wyjazdem.

Warunki pracy opiekunów CareWork

Warunki pracy opiekunów CareWork

Sprawdź, jakie zobowiązania ma względem Ciebie firma CareWork!

W CareWork lato pełne premii!

W CareWork lato pełne premii!

Nawet 150 EURO NETTO ekstra za pracę w wakacje.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.