Opiekunka w Niemczech musi być gotowa na pomoc w razie wypadku podopiecznego

 

Dom, miejsce wydające się niezwykle bezpieczne może kryć wiele niebezpieczeństw dla osoby starszej. Także stan zdrowia podopiecznego może zmienić się z godziny na godzinę i na to również powinni być przygotowani opiekunowie.

Podopieczny się przewrócił, co zrobić?

1. Sprawdzić, czy osoba ta jest przytomna. Jeśli tak, to proszę ją uspokoić i powiedzieć żeby się nie ruszał i spokojnie leżała:

  • Frau… Herr… Bitte liegen Sie ruhig, bewegen Sie sich nicht. Ich rufe schnell den Arzt. Alles wird gut, keine Panik. (Pani/Panie… proszę leżeć spokojnie, nie ruszać się. Zadzwonię szybko do lekarza. Wszystko będzie dobrze, bez paniki.)

Można złapać podopiecznego za rękę, żeby się nie bał. Ważnym jest by zachować zimną krew i nie panikować, chociaż jest to trudne.

 

Następnie zadzwoń na 112 i powiedz po niemiecku:

  • Frau… Herr…ist gestürzt und kann nicht aufstehen. Bitte kommen Sie und helfen. (Pani/Pan… miała wypadek i nie może wstać. Proszę przyjechać i pomóc.)
  • Die Adresse ist (podać ulicę i numer domu, dobrze mieć przygotowaną kartkę z adresem przy telefonie lub nauczyć się na pamięć).

2. Jeśli pacjent stracił przytomność proszę bez wahania zadzwonić od razu na pogotowie 112 i powiedzieć, że pacjent leży nieprzytomny, nie oddycha:

  • Frau …Herr… liegt bewusstlos, atmet nicht. Ich weiß nicht, was passiert ist. Bitte kommen Sie schnell, die Adresse ist… (Pani/Pan… leży nieprzytomny, nie oddycha. Nie wiem, co się dzieję. Proszę szybko przyjechać, adres to…)

Później należy czekać na pogotowie, które w razie potrzeby zabierze podopiecznego do szpitala.

Jeśli zdarzył się niewielki "wypadek"

Skaleczenie palca podczas cięcia albo zadraśnięcie wymaga zdezynfekowania rany i zaklejenia plastrem. Jeśli rana trudno się goi to warto powiadomić kogoś z rodziny lub służby medyczne (Pflegedienst), wtedy można powiedzieć po niemiecku:

  • Frau…Herr hat sich verletzt. Bitte gucken Sie ob da alles in Ordnung ist. Die Wunde ist immer noch rot.( Pani/Pan się skaleczył. Proszę sprawdzić, czy wszystko w porządku. Rana jest nadal czerwona).

Jeśli pacjent cierpli na brak krzepliwości, to należy natychmiast wezwać lekarza i zapytać co zrobić.

Pożar w domu podopiecznego

Opiekując się osobą z demencją lub z chorobą Alzheimera, opiekunka powinna zwrócić  szczególną uwagę na przedmioty łatwopalne oraz zapalniczki czy zapałki. Osoba taka może nieświadomie zapalić świeczkę, a my nie zauważywszy tego możemy przeoczyć czyhające niebezpieczeństwo. Jeśli zdarzy się pożar, to oczywiście należy spróbować gasić go samemu, ale zaraz także wezwać straż, wybierając również 112:

  • Hallo, bei Frau… Herr…..ist Feuer. Bitte kommen Sie schnell. Die Adresse ist………

W każdej sytuacji należy zachować spokój i zwrócić się z pomocą do odpowiednich służb.

NUMER ALARMOWY DLA WSZYSTKICH SŁUŻB W NIEMCZECH TO 112!!!

Opiekunka osób starszych musi zachować zimną krew i profesjonalizm.

 

Was tut Ihnen weh? Co panią/pana boli?
Haben Sie Schmerzen? Odczuwa pani/pan ból?
Frau/Herr hören Sie mich? Słyszy mnie pani/pan?
Frau ist bewusstlos, liegt auf dem Boden. Pani jest nieprzytomna i leży na podłodze.
Herr ist gestürzt, liegt auf dem Boden und kann nicht aufstehen. Pan upadał, leży na ziemi i nie potrafi wstać.
Frau hat Nasenblutung, Kopfblutung. Pani ma krwawienie z nosa , głowy.
Frau sagte, ihr Kopf, Bauch, Bein, Rücken, Arm, tut weh. Pani powiedziała boli ją głowa, brzuch, noga, plecy, ręka.
Frau …. hat Bein gebrochen, sie kann es nicht bewegen, und es tut ihr sehr weh. Pani złamała nogę, nie może nią poruszać, bardzo ją boli.
Bitte bleiben Sie liegen, bewegen Sie sich nicht, gleich kommt der Arzt. Keine Angst. Proszę niech Pani leży, proszę się nie ruszać, za chwilkę przyjedzie lekarz. Proszę się nie bać.

 

Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy opiekuna osoby starszej

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy opiekuna osoby starszej

Bezpieczna i higieniczna praca jest ważna w każdym zawodzie. Niestety jej podstawowe zasady często są lekceważone, a jest to prosta droga do nieszczęścia.

Choroby wieku starczego - jakie groźne choroby występują o seniorów?

Choroby wieku starczego - jakie groźne choroby występują o seniorów?

Ludzie mawiają, że starość się Panu Bogu nie udała… i chyba coś w tym jest. Tezę tę potwierdzają choroby wieku starczego.

Choroby u osób starszych - co musisz wiedzieć?

Choroby u osób starszych - co musisz wiedzieć?

Starość to ciągłe stykanie się z różnorodnymi dolegliwościami. Część z nich nie ma większego związku z wiekiem i dotknąć może każdego z nas, ale większość jest mocno skorelowana z upływem czasu.

Kursy pierwszej pomocy dla opiekunów CareWork!

Kursy pierwszej pomocy dla opiekunów CareWork!

CareWork serdecznie zaprasza wszystkie współpracujące z nami opiekunki i opiekunów osób starszych w Niemczech do udziału w kursach pierwszej pomocy przedmedycznej.

Śmierć podopiecznego - trudny moment dla opiekuna

Śmierć podopiecznego - trudny moment dla opiekuna

Praca opiekunów i opiekunek osób starszych, bez względu na to, czy wykonywana w kraju, czy poza jego granicami, to niewątpliwie zawód wymagający nie tylko odpowiednich umiejętności, ale przede wszystkim adekwatnych cech charakteru.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.