Opiekunka w Niemczech musi być gotowa na pomoc w razie wypadku podopiecznego

 

Dom, miejsce wydające się niezwykle bezpieczne może kryć wiele niebezpieczeństw dla osoby starszej. Także stan zdrowia podopiecznego może zmienić się z godziny na godzinę i na to również powinni być przygotowani opiekunowie.

Podopieczny się przewrócił, co zrobić?

1. Sprawdzić, czy osoba ta jest przytomna. Jeśli tak, to proszę ją uspokoić i powiedzieć żeby się nie ruszał i spokojnie leżała:

  • Frau… Herr… Bitte liegen Sie ruhig, bewegen Sie sich nicht. Ich rufe schnell den Arzt. Alles wird gut, keine Panik. (Pani/Panie… proszę leżeć spokojnie, nie ruszać się. Zadzwonię szybko do lekarza. Wszystko będzie dobrze, bez paniki.)

Można złapać podopiecznego za rękę, żeby się nie bał. Ważnym jest by zachować zimną krew i nie panikować, chociaż jest to trudne.

 

Następnie zadzwoń na 112 i powiedz po niemiecku:

  • Frau… Herr…ist gestürzt und kann nicht aufstehen. Bitte kommen Sie und helfen. (Pani/Pan… miała wypadek i nie może wstać. Proszę przyjechać i pomóc.)
  • Die Adresse ist (podać ulicę i numer domu, dobrze mieć przygotowaną kartkę z adresem przy telefonie lub nauczyć się na pamięć).

2. Jeśli pacjent stracił przytomność proszę bez wahania zadzwonić od razu na pogotowie 112 i powiedzieć, że pacjent leży nieprzytomny, nie oddycha:

  • Frau …Herr… liegt bewusstlos, atmet nicht. Ich weiß nicht, was passiert ist. Bitte kommen Sie schnell, die Adresse ist… (Pani/Pan… leży nieprzytomny, nie oddycha. Nie wiem, co się dzieję. Proszę szybko przyjechać, adres to…)

Później należy czekać na pogotowie, które w razie potrzeby zabierze podopiecznego do szpitala.

Jeśli zdarzył się niewielki "wypadek"

Skaleczenie palca podczas cięcia albo zadraśnięcie wymaga zdezynfekowania rany i zaklejenia plastrem. Jeśli rana trudno się goi to warto powiadomić kogoś z rodziny lub służby medyczne (Pflegedienst), wtedy można powiedzieć po niemiecku:

  • Frau…Herr hat sich verletzt. Bitte gucken Sie ob da alles in Ordnung ist. Die Wunde ist immer noch rot.( Pani/Pan się skaleczył. Proszę sprawdzić, czy wszystko w porządku. Rana jest nadal czerwona).

Jeśli pacjent cierpli na brak krzepliwości, to należy natychmiast wezwać lekarza i zapytać co zrobić.

Pożar w domu podopiecznego

Opiekując się osobą z demencją lub z chorobą Alzheimera, opiekunka powinna zwrócić  szczególną uwagę na przedmioty łatwopalne oraz zapalniczki czy zapałki. Osoba taka może nieświadomie zapalić świeczkę, a my nie zauważywszy tego możemy przeoczyć czyhające niebezpieczeństwo. Jeśli zdarzy się pożar, to oczywiście należy spróbować gasić go samemu, ale zaraz także wezwać straż, wybierając również 112:

  • Hallo, bei Frau… Herr…..ist Feuer. Bitte kommen Sie schnell. Die Adresse ist………

W każdej sytuacji należy zachować spokój i zwrócić się z pomocą do odpowiednich służb.

NUMER ALARMOWY DLA WSZYSTKICH SŁUŻB W NIEMCZECH TO 112!!!

Opiekunka osób starszych musi zachować zimną krew i profesjonalizm.

 

Was tut Ihnen weh? Co panią/pana boli?
Haben Sie Schmerzen? Odczuwa pani/pan ból?
Frau/Herr hören Sie mich? Słyszy mnie pani/pan?
Frau ist bewusstlos, liegt auf dem Boden. Pani jest nieprzytomna i leży na podłodze.
Herr ist gestürzt, liegt auf dem Boden und kann nicht aufstehen. Pan upadał, leży na ziemi i nie potrafi wstać.
Frau hat Nasenblutung, Kopfblutung. Pani ma krwawienie z nosa , głowy.
Frau sagte, ihr Kopf, Bauch, Bein, Rücken, Arm, tut weh. Pani powiedziała boli ją głowa, brzuch, noga, plecy, ręka.
Frau …. hat Bein gebrochen, sie kann es nicht bewegen, und es tut ihr sehr weh. Pani złamała nogę, nie może nią poruszać, bardzo ją boli.
Bitte bleiben Sie liegen, bewegen Sie sich nicht, gleich kommt der Arzt. Keine Angst. Proszę niech Pani leży, proszę się nie ruszać, za chwilkę przyjedzie lekarz. Proszę się nie bać.

 

Zdjęcie autora artykułu - Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

Zobacz również: