30 zajęć dla seniorów

Opieka nad osobami starszymi to nie tylko czynności pielęgnacyjne. Do zadań opiekunki należy również organizowanie czasu wolnego seniorom. Nieraz wręcz zdarzają się zlecenia, na których najważniejsze jest zapewnienie towarzystwa podopiecznemu. Rodzina nie chce, aby ich ojciec, dziadek czuł się samotny. Nie są w stanie poświęcić mu odpowiedniej ilości czasu, więc wynajmują do tego pomoc.

 

Jak spędzać czas z osobą starszą?

 

Nie każdy podopieczny lubi spędzać cały dzień przed telewizorem, a nawet jeśli lubi, to warto wypróbować nowe sposoby spędzania czasu, aby nie popaść w rutynę. Mamy kilka propozycji, które powinnaś wypróbować.

 

Podczas planowania czasu wolnego w pracy w opiece należy pamiętać, aby dostosować aktywność do sprawności seniora, jego możliwości i potrzeb. Zdrowie podopiecznego jest bowiem najważniejsze. Chcemy spędzić miło razem czas, a nie zrobić mu krzywdę. Ponadto odpowiedni dobór aktywności może wpłynąć na poprawę sprawności fizycznej i umysłowej. Podczas wybierania czynności należy również kierować się preferencjami podopiecznego. Jedni wolą spędzać czas aktywnie, inni rozwijać się intelektualnie. Oczywiście warto namawiać podopiecznego do poznania nowych rzeczy, ale nie zmuszajmy nikogo na siłę. Takie zachowanie może prowadzić do nieprzyjemności, a przecież chcemy zadbać o dobre samopoczucie podopiecznego (i opiekunki).

 

1. Gry planszowe – są popularne na całym świecie

 

Dobierz odpowiednią do możliwości intelektualnych twojego seniora. Możecie zacząć od prostych gier, takich jak: „chińczyk”, „warcaby”, z czasem namawiając go do coraz trudniejszych wyzwań. Gry planszowe są świetną rozrywką niezależnie od pogody. Możemy korzystać z tej aktywności w deszczowy dzień w salonie, czy słoneczny przenosząc się do ogrodu.

 

Jeśli podopieczny cierpi na demencje, sprawdzą się proste gry planszowe, poprawiające pamięć. Istnieją badania, których wyniki stwierdzają, że gry planszowe wpływają pozytywnie na poziom funkcjonowania pamięci i szybkość myślenia. Tym sposobem połączymy przyjemne z pożytecznym.

 

2. Krzyżówki – to połączenie rozrywki z edukacją

 

Rozwiązując je możemy dowiedzieć się wielu nowych informacji. Przy okazji polepszymy znajomość języka niemieckiego. Krzyżówki rozwijają logiczne myślenie i odrywają od dnia codziennego. Zazwyczaj są tworzone w wersji kieszonkowej, więc możemy zabrać je wszędzie z sobą i rozwiązywać w każdej chwili. Przy wyborze krzyżówek należy zwrócić uwagę na stan naszego seniora i dostosować poziom trudności do jego możliwości intelektualnych. Możemy wybrać krzyżówki tematyczne z dziedziny, którą nasz podopieczny zna i lubi np. filmy, ogrodnictwo itp.

 

3. Układanie puzzli – przede wszystkim to doskonałe ćwiczenie pracy mózgu

 

Ta aktywność angażuje jego obie półkule, a przy okazji uczy skupienia oraz cierpliwości. Jeśli nasz podopieczny ma z tym problem, warto spróbować z nim tego ćwiczenia, może to wpłynąć na jego zachowanie w życiu codziennym. Nie zapominajmy, że układanie puzzli to także rozrywka i świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Będzie to idealna czynność zarówno dla opiekunek z dobrą znajomością języka niemieckiego, jak i podstawową. Aktualnie na rynku jest spory wybór tego produktu, możemy zdecydować jaki obraz chcemy ułożyć, a następnie za pomocą kleju przymocować go na kartkę, włożyć do antyramy i powiesić na ścianie. Będzie to idealna dekoracja. Nim przymocujemy obraz do ściany, pamiętajmy o zgodzie podopiecznego.

 

4. Gra w karty –  to doskonała rozrywka o każdej porze roku

 

Możemy wybrać tradycyjne gry karciane takie jak makao czy wojna, ułożyć pasjansa lub skorzystać z innych form karcianych jak uno. Możliwości jest wiele, wybierzmy tą najbardziej atrakcyjną dla naszego seniora. Karty są lekkie i małe dzięki czemu możemy zabrać je wszędzie z sobą i zagrać podczas pikniku w parku. Wpływają na naszą koncentrację oraz logiczne myślenie.

 

5. Układanie klocków – to świetny sposób spędzania wolnej chwili

 

Aktywność zalecana szczególnie dla osób cierpiących na demencję. Klocki często wykorzystywane są w terapii. Układanki pobudzają pracę mózgu, poprawiają pamięć i zdolność logicznego myślenia. Dodatkowo uczą cierpliwości i skupienia. Układanie klocków ćwiczy chwytność palców i precyzję ruchów, która w wieku starczym często jest zaburzona. Przy ty wszystkim dostarcza rozrywkę. Przy wyborze klocków należy pamiętać, aby dostosować je do stanu seniora.

 

6. Rysowanie – to kreatywny sposób spędzania czasu

 

W dzisiejszym świecie mamy wiele możliwości tej aktywności. Jeśli nasz podopieczny jest utalentowanym artystą to mamy szczęście. W takim przypadku wystarczy zapewnić mu kartkę papieru i kredki/farbki. Nie każdy jest jednak uzdolniony plastycznie. Sprawdzą się wtedy kolorowanki. W sklepach znajdziemy duży wybór: od najprostszych do najtrudniejszych – które po kolorowaniu wyglądają niemal jak obraz. Znajdą się również takie przeznaczone dla osób starszych. Ich poziom trudności należy dostosować do sprawności podopiecznego. Ponadto malowanki wykorzystywane są w terapii, mają ogromny wpływ na samopoczucie człowieka. Do właściwości kolorowanek zalicza się: wyciszenie, polepszenie nastroju, zredukowanie lęków oraz poprawa pamięci. Zajęcia artystyczne to świetny przykład ergoterapii - terapii zajęciowej, która poprawia kondycję pacjenta dzięki wykonywaniu czynności ruchowych i umysłowych.

 

7. Łamigłówki –  okres starczy jest powiązany z obniżeniem sprawności intelektualnej

 

Łamigłówki łączą z sobą rozrywkę z polepszeniem percepcji. Powinniśmy zachować urozmaicenie: jednego dnia wybierzmy łamigłówki matematyczne, drugiego językowe, a trzeciego jeszcze inne. Nie zanudzimy wtedy naszego seniora. Na rynku znajdziemy sporo różnorodnych książeczek z wieloma ćwiczeniami. Poziom trudności należy dostosować do stanu seniora.

 

8. Szydełkowanie – tradycyjna przyjemność naszych babć

 

Obraz babci dziergającej na drutach sweter, chyba każdy z nas ma w głowię na myśl o szydełkowaniu. Skoro ta czynność kojarzy nam się z osobami starszymi to zacznijmy to robić z naszym podopiecznym. Szydełkowanie wcale nie jest trudne, poza tym praktyka czyni mistrza! Własnoręcznie wykonany szalik, sweter czy czapka da nam sporo satysfakcji. Sami możemy wybrać kolor ubrania, nie musząc zdawać się na te dostępne w sklepach wzory. To wyciszające hobby niezwykle wciąga. Gdy już się w nie wkręcimy trudno będzie nas odciągnąć od szydełka. Idealne zajęcie na długie, zimne dni.

 

 

9. Lepienie z plasteliny –  rozwija zdolności manualne i kreatywność

 

Pobudza obie półkule mózgowe. Zabawa plasteliną to ciekawy sposób na spędzenie czasu z podopiecznym. Możemy stworzyć, co tylko wyobraźnia nam podsunie. To miłe wspomnienie okresu dzieciństwa, w którym z przyjemnością lepiliśmy figurki z plasteliny.

 

10. Robienie kolaży – to pobudzające kreatywność, łatwe zajęcie

 

Kolaż to stworzenie kompozycji z różnych materiałów. Możemy go stworzyć z czegokolwiek: gazety, naklejek, czy też bardziej osobisty ze zdjęć. Wybrane materiały łączymy ze sobą i przyklejamy na kartkę papieru. Może mieć dowolny kształt i przedstawiać co tylko chcemy. Ciekawym rozwiązaniem są kolaże tematyczne przedstawiające konkretne rzeczy. Możemy stworzyć kolaż: o Niemczech, ulubionych potrawach, miejscowości, w której jesteśmy. W ten sposób ujrzymy jak dany temat postrzega nasz senior. To bardzo ciekawa aktywność, która wpłynie na skupienie i polepszenie samopoczucia. Warto ją wypróbować, o ile stan podopiecznego na to pozwoli.

 

11. Zielnik – połączenie edukacji z aktywnym spędzaniem czasu na świeżym powietrzu

 

Zielnik to zbiór wysuszonych roślin opisanych w zeszycie. To doskonały sposób, żeby dowiedzieć się, jak rozpoznawać poszczególne rośliny. Najpierw wraz z seniorem podczas spaceru zbieramy rośliny, aby następnie zasuszyć je i opisać. To zajęcie łączy w sobie aktywność fizyczną i intelektualną. Nie musimy znać się na roślinach, aby je opisać – od tego mamy Internet. Wspólne zbieranie, a następnie opisywanie pogłębi relacje opiekunki z podopiecznym i będzie ciekawym tematem do rozmowy.

 

12. Spacer – świetny sposób na spędzenie czasu wolnego aktywnie

 

Spacer jest dobry o każdej porze roku. Nawet w zimę warto wyjść na chwilę z domu, chociażby do sklepu i rozruszać kości. Możemy poprosić seniora, aby pokazał nam swoje ulubione miejsca, w ten sposób okażemy mu zainteresowanie, co na pewno poprawi jego samopoczucie. Spacerując lepiej poznamy miejscowość, w której przyszło nam pomieszkiwać. Aktywność fizyczna sprzyja również poprawie humoru, redukuje problemy ze snem, pozytywnie wpływa na naszą pamięć, a także obniża poziom cholesterolu oraz spala kalorie. Biorąc pod uwagę plusy tej aktywności codziennie powinniśmy jej poświęcić chociaż 30 minut. Możemy włączyć spacery w rytm każdego dnia – o ile stan seniora na to pozwala.

 

13. Gimnastyka – aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku

 

Ruch wpływa zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Ćwiczenia powodują wytwarzanie  pozytywnych endorfin, które wpływają na nasze dobre samopoczucie. Warto każdego dnia zadbać o odrobinę ruchu. Gimnastyka to rodzaj sportu idealny dla osób w podeszłym wieku. Warto namówić seniora do spędzenia w ten sposób wolnego czasu, o ile jego stan na to pozwoli. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą wzmocnić stawy i mięśnie oraz poprawić krążenie. W doborze ćwiczeń najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

 

14. Nauka gry na instrumencie – emerytura to idealny czas na spełnienie niezrealizowanych marzeń

 

Warto dopytać podopiecznego czy jego marzeniem nie była nauka gry na gitarze, pianinie czy innym instrumencie. Jeśli tak postarajmy się, aby mógł zająć się tym teraz. Nawet jeśli z przyczyn niezależnych od nas nie uda się zrealizować tego pomysłu, podopieczny na pewno będzie nam wdzięczny za próbę.

 

15. Taniec – wytwarza pozytywne endorfiny

 

Endorfiny, czyli hormony poprawiające nastrój, na pewno przydadzą się osobom w każdym wieku, a już szczególnie starszym, często samotnym, bez rodziny i przyjaciół. W większych miejscowościach na pewno znajdziemy wiele szkół oferujących kursy tańca. Jeśli stan seniora na to pozwala, warto zaproponować mu tę formę spędzania wolnego czasu. Na kursie tańca dla emerytów pozna on osoby w swoim wieku i spędzi miło czas. Będzie to odskocznia od dnia codziennego. Jeżeli w pobliżu nie ma szkół tańca lub nasz podopieczny z różnych powodów nie jest w stanie uczęszczać na lekcje tańca, a z chęcią spędziłby w ten sposób czas wolny to nic straconego. W obecnych czasach wszystko jest w Internecie. Bez problemu znajdziemy darmowe kursy wideo z podstawowymi krokami. Wystarczy zrobić odpowiednio dużo miejsca w salonie i zaprosić do tańca swojego seniora. Dawka endorfin, którą wytworzycie podczas tej aktywności, zapewni wam dobry humor na cały dzień i zbliży do siebie.

 

16. Fotografia – hobby dostępne od ręki

 

Żyjemy w czasach, kiedy dostęp do aparatu (niekoniecznie profesjonalnego) każdy z nas ma w telefonie komórkowym. Na potrzeby hobby na pewno wystarczy nam taki sprzęt. Fotografować możemy wszystko od mieszkania, ogrodu, poprzez miasto, w którym mieszkamy. A może marzy nam się sesja fotograficzna? Namówmy podopiecznego do tego, aby wykonał nam kilka zdjęć, a następnie niech role się odwrócą. Wykorzystajcie przy tym ciekawe rekwizyty i dobrze się bawcie. Aparaty nawet te w telefonie często mają dodatkowe funkcje. Warto zapoznać się z tym, co potrafi nasz sprzęt. Wspólnie z seniorem odkryjcie dodatkowe funkcje i przetestujcie je robiąc zdjęcia.

 

Po zrobieniu zdjęć warto je wspólne przejrzeć. Oglądanie fotografii to ciekawy sposób na spędzanie czasu. Podopieczny na pewno ma kolekcje albumów ze zdjęciami. Zaproponuj mu wspólne wrócenie do wspomnień. Na pewno ucieszy go ten pomysł. Każdy z nas lubi wracać do przyjemnych chwil z przeszłości. To także doskonały pretekst do rozmowy. Lepiej poznasz seniora, to co lubi, jak wyglądała jego przeszłość. Być może dzięki temu okaże się, ze macie z sobą wiele wspólnego. Poznasz jak wygląda jego rodzina i przyjaciele. Pokaż seniorowi swoje zdjęcia. Nawet jeśli nie masz przy sobie albumów, to na pewno masz jakieś fotografie w telefonie. Podzielenie się swoim życiem zaciśnie więzi między wami.

 

17. Gotowanie – wspólne gotowanie, to świetny pomysł na spędzanie czasu

 

To dobra okazja, aby wzajemnie opowiedzieć o swoich ulubionych potrawach, wymienić się przepisami. Może wtorek kuchni polskiej, podczas którego wspólnie z seniorem przygotujesz typowe polskie dania? Poznawanie nowych smaków bywa ekscytujące. Na świecie jest bardzo dużo różnorodnych potraw: sushi, owoce morza, żabie udka. Im potrawa bardziej skomplikowana, tym większa satysfakcja.

 

18. Ogrodnictwo – jeśli tylko pod ręką macie kawałek zielonej przestrzeni

 

Jeżeli podopieczny mieszka w domu z ogródkiem, a jego stan na to pozwala, to idealne zajęcie na spędzanie wolnego czasu. Przyniesie ono korzyści dla zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Praca w ogrodzie pozwoli nam zapomnieć o kłopotach. Piękny ogród będzie powodem do dumy i zadowolenia. Ogrodnictwo to hobby, którym możemy się zajmować cały rok. Zimą rośliny i krzewy należy ochronić przed zimnem, wiosna to czas porządków i zasadzania, latem – należy usuwać zwiędłe kwiaty, a jesień to czas zbierania plonów.

 

 

19. Nauka nowego języka – na naukę nigdy nie jest za późno

 

Jeśli senior jest wystarczająco sprawny intelektualnie, warto zaproponować mu tą formę spędzania czasu. Możesz zaproponować mu naukę języka polskiego. Oboje na tym skorzystacie, będzie się wam o wiele łatwiej komunikować. Nie nalegaj jednak, aby był to koniecznie język polski. Być może twój podopieczny zawsze marzył o nauce języka romańskiego, tylko nie miał na to czasu. Porozmawiaj z nim na ten temat, a gdy zdecyduje się na naukę, motywuj go.

 

20. Nauka obsługi komputera – umiejętność przydatna każdemu

 

W dzisiejszych czasach komputer zaliczamy do podstawowych narzędzi, często niezbędnych do życia. Duża część osób starszych wciąż nie jest przekonana do tego wynalazku. Zaproponuj swojemu seniorowi szkolenie z obsługi komputera w wolnym czasie. Przedstaw benefity, jakie zyska: szybka opłata rachunków, funkcja rozrywkowa, a przede wszystkim możliwość bezpiecznej komunikacji w pandemii.

 

21. Robienie biżuterii z koralików – poprawa zdolności manualnych

 

Kolczyki, bransoletki, naszyjniki czy innego rodzaju ozdoby, możesz wykonać z koralików, co tylko zapragniesz. Początkowo aktywność ta może wydawać się trudna, ale bardzo szybko zaczynamy czerpać z niej przyjemność. Przedmioty ręcznie wykonane dadzą nam dużo satysfakcji i będziemy je z dumą prezentować. To świetne zajęcie dla osób ceniących kreatywność i oryginalność. Na rynku jest duży wybór w koralikach, więc jedyne co nas ogranicza w tworzeniu biżuterii to nasza wyobraźnia i stan naszego podopiecznego.

 

22. Majsterkowanie – nie tylko dla panów podopiecznych

 

Na początek wystarczą podstawowe narzędzia, takie jak młotek czy wiertarka. Majsterkowanie to zajęcie, które można wykonywać o każdej porze roku. Zepsuło się coś w domu? Zapytaj się rodziny czy najpierw wraz z podopiecznym możecie spróbować naprawić stare radio nim wezwiecie specjalistę. Możecie przerobić stare meble, naprawić zepsuty sprzęt, czy też stworzyć coś zupełnie nowego np. karmnik dla ptaków. Nie zapomnij przy tym o bezpieczeństwie. Majsterkowanie to efektywny sposób na relaks. Pozwala oderwać się od trosk życia codziennego i skupić na wykonywanej czynności. Uczy cierpliwości, koncentracji, a przy tym jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż kupowanie nowych produktów czy wynajmowanie specjalisty.

 

23. Drobne prace domowe – to też może być rozrywka

 

Dla jednych prace domowe to przykry obowiązek, a dla innych relaks. Jeśli twój podopieczny zalicza się do tych drugich, to pozwól mu sobie pomóc w codziennych obowiązkach. Dostosuj czynności do jego stanu zdrowia. Zleć mu starcie kurzy, pozamiatanie podłogi czy inną prostą czynność. Zróbcie porządek w szafie, oddajcie niepotrzebne rzeczy ubogim.

 

24. Czytanie – to świetne hobby na długie wieczory o każdej porze roku

 

Możemy czytać książki, artykuły, czasopisma. Kto co lubi. Ważne jest to, aby dobrać lekturę do indywidualnych upodobań. Czytanie to dobre ćwiczenie intelektualne, wzbogaca nasze słownictwo, poprawia pamięć i stymuluje prace mózgu. Lektura przenosi nas do innego świata pełnego przygód czy nowych informacji. To wspaniały sposób na odstresowanie.

 

25. Słuchanie muzyki – od tradycyjnej po nowoczesną

 

Chwila odpoczynku na kanapie, podczas której słuchamy muzyki to skuteczny sposób na obniżenie stresu i uspokojenie. Muzykoterapia to dobre rozwiązanie dla osób borykających się z demencją. Muzyka aktywuje obszar mózgu odpowiadający za długo, jak i krótkotrwałe wspomnienia. Pomaga kontrolować zachowanie chorych. Powinny to być ulubione utwory danej osoby lub kojarzące się z ważnymi wydarzeniami. Jeśli podopieczny nie jest w stanie podać swojej ulubionej muzyki, warto podpytać o to rodzinę.

 

26. Medytacja – wystarczy kilka minut, aby zrelaksować się za pomocą medytacji

 

W Internecie znajdziemy wiele darmowych wideo instruktażowych dla początkujących. Medytacja wpływa korzystnie na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Ta technika relaksu wycisza i pozwala się pozbyć wszystkich myśli. Warto zacząć stosować tę czynność regularnie, a na pewno nasze samopoczucie się polepszy. Medytacja działa korzystnie na osoby z demencją. Łagodzi stres, poprawia pamięć i jakoś snu.

 

27. Stwórz drzewo genealogiczne – sięgnijcie razem w przeszłość

 

Podopieczni to zazwyczaj najstarsi członkowie rodziny, w związku z tym znają wszystkich krewnych. Stworzenie drzewa genealogicznego to prosty sposób na kreatywne spędzenie czasu i pretekst do rozmowy. Wystarczy kartka papieru i ołówek, chociaż oczywiście można wykonać je o wiele bardziej artystycznie. Drzewo rodowe przywoła miłe wspomnienia o członkach rodziny, nieraz dawno niewidzianych. Będzie też dobrym pretekstem, aby odnowić więzi, zadzwonić do krewnych i pochwalić się swoim dziełem.

 

28. Domowe SPA – zawsze warto o siebie zadbać

 

To przyjemny sposób na wyciszenie, złagodzenie stresu i zadbanie o ciało. Zatroszcz się o odpowiednią atmosferę. Podobnie jak w salonie urody przyda się przyciemnione światło, olejki aromatyczne, świeczki i cicha melodia w tle. Możesz wykorzystać drogeryjne produkty lub wykonać samemu maseczki. W Internecie znajdziemy sporo przepisów na domowe kosmetyki.

 

29. Sklejanie modeli – to kreatywny sposób na spędzanie czasu

 

Na rynku jest wiele modeli do wyboru. Ze względu na materiał możemy wybrać: plastikowe, kartonowe i zapałczane. Model możemy złożyć, ale także pomalować. Możemy wybrać obiekt: latający, wodny czy jeżdżący. Będą potrzebne Ci farbki, nożyczki, pędzel i pilniczek. To zajęcie na wiele godzin, może zająć nawet kilkanaście wieczorów. Sklejanie modeli uczy precyzji i cierpliwości. Daje dużo satysfakcji. Warto wybrać duży model, dostosowany do stanu naszego seniora.

 

30. Stwórz kompostownik – w trosce o środowisko

 

Większość podopiecznych mieszka w domach jednorodzinnych z ogródkiem. To warunki sprzyjające do stworzenia nawozu organicznego. Stworzenie kompostownika jest łatwe i proste, a uzyskany nawóz możemy wykorzystać do uprawy roślin. Kompost stworzymy z odpadu roślin, resztek jedzenia, odchodów zwierząt domowych czy z gazet niekolorowych.

 

Duży wybór w aktywnościach

 

Jak widzicie jest wiele sposobów na spędzanie wolnego czasu. Opieka nad osobą starszą może być wzbogacona w całe mnóstwo kreatywnych i ciekawych zajęć. Przede wszystkim w pracy opiece należy dostosować aktywność do seniora i wybrać tę, która jemu najbardziej odpowiada. Nie możemy podopiecznego do niczego przymuszać jedynie zachęcać. Jeśli Twój podopieczny lubi spędzać czas na wspólnych pogawędkach, w kolejnym artykule podpowiadamy tematy do rozmów z seniorami. A ty w jaki sposób spędzasz czas wolny z swoim podopiecznym? Napisz w komentarzu!

Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Opieka nad seniorem w Niemczech - 5 pomysłów jak spędzić wspólnie czas

Opieka nad seniorem w Niemczech - 5 pomysłów jak spędzić wspólnie czas

Pracujesz jako opiekun osoby starszej? Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałaś się, w jaki sposób zorganizować czas wolny swojego podopiecznego

Jak zorganizować seniorowi wolny czas?

Jak zorganizować seniorowi wolny czas?

Decydując się na pracę w opiece w Niemczech trzeba pamiętać, że czas wolny seniorów to nasz czas pracy i spróbować jakoś go zorganizować.