Bohaterkami reportażu zostały współpracujące z naszą firmą opiekunki osób starszych w Niemczech, Panie Krystyna Gawłowska, Danuta Kowalik, Agnieszka Makrocka, Aurelia Palak, Bożena Polańska oraz Barbara Sowińska. Korzystając z okazji serdecznie dziękujemy za ich zaangażowanie i gratulujemy odwagi!

„Starych drzew się nie przesadza”

O tym, że starość bywa trudna i niejednokrotnie wymaga wsparcia, nikogo przekonywać nie trzeba. Z pomocną dłonią niestety nie zawsze przyjść może rodzina. Niekiedy krewni mieszkają daleko. Często także ze względu na obowiązki zawodowe i rodzinne nie dysponuje taką ilością czasu, jaką poświęcić trzeba osobie starszej i chorej. Dorosłe córki i synowie stają więc przed wyborem – dom opieki lub całodobowa opieka w miejscu zamieszkania seniora.

 

Wielu z nich wybiera drugą opcję i poszukując odpowiedniej pomocy zwracają się do polskich agencji. Powód tego wyboru celnie wskazuje reportaż WDR. Są nim pieniądze. Pracownicy delegowani z Polski zatrudniani są w oparciu o polskie przepisy prawa. Dzięki temu odprowadzane na ich rzecz obowiązkowe składki socjalne są niższe niż te, które od końcowego wynagrodzenia odliczyć musieliby pracodawcy niemieccy. W efekcie opiekunka z Polski jest w zasięgu ekonomicznych możliwości przeciętnej niemieckiej rodziny, w przeciwieństwie do osoby, która taką samą pracę wykonywałaby w oparciu o niemieckie przepisy.

Głos opiekunek

Reportaż WDR oddał głos tym paniom, które zdecydowały się na podjęcie pracy opiekunki osób starszych w Niemczech. Jak same przyznają, nie są one wykwalifikowanymi pielęgniarkami, a zasad postępowania z seniorami uczyły się albo na krótkich kursach, albo podczas kolejnych zleceń. Panie część roku spędzają w Polsce a część w Niemczech. Ile zarabiają? Jak na co dzień wyglądają ich obowiązki? Czy pracują tylko dla pieniędzy? Odpowiedzi znajdziecie w zamieszczonych poniżej materiałach wideo.

 

Dziennikarze WDR podczas pracy nad reportażem odwiedzili jednak nie tylko biuro CareWork we Wschowie, ale także jeden z niemieckich domów, w którym poza cierpiącą na demencję seniorką mieszka opiekunka osób starszych z Polski. Okiem kamery zobaczyć możemy, jak wygląda życie dwóch kobiet – początkowo zupełnie dla siebie obcych, teraz mieszkających pod jednym dachem. Czy to trudna praca? Czy poza pieniędzmi daje satysfakcję? Posłuchajcie wypowiedzi osób, które znają ją od podszewki.

W gąszczu przepisów

Zrealizowany z CareWork reportaż WDR to także kolejny krok ku poprawie otoczenia prawnego branży opiekuńczej. Problem zawiłych przepisów dotyczących delegowania pracowników jest jednym z elementów, który utrudnia funkcjonowanie firmom opiekuńczym, a tym samym opiekunkom. Od wielu lat w działania zmierzające do optymalizacji oraz urealnienia powyższych przepisów aktywnie włącza się współwłaściciel firmy CareWork, Pan Michael Gomola, którego wypowiedzi także wysłuchać można we fragmentach reportażu.

 

Próby zaostrzenia dyrektyw UE, zmiany w prawie niemiecki i polskim, wzajemne sprzeczności lub brak regulacji to problemy, z którymi legalnie działające agencje borykają się od dawna. Sytuacja ta niestety nie tylko komplikuje ich pracę, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na rozwój szarej strefy. Na rynku funkcjonują z powodzeniem nieuczciwi pośrednicy, którzy wykorzystującą trudną sytuację osób decydujących się na pracę w opiece w Niemczech oraz ich brak wiedzy. Walka z tymi zjawiskami możliwa jest jedynie na poziomie prawnym. Odpowiadające realiom przepisy zrodzić powinny się na drodze dialogu decydentów politycznych z osobami znającymi branżę, jej problemy i wyzwania. Czy tak się stanie? Trzymamy kciuki i jeszcze raz serdecznie zapraszamy do obejrzenia obu części reportażu.

 

 

Część 1 i 2:

https://www.24stundenbetreut.com/ueber-uns/presse/film-und-tv.html

 
Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Film CareWork na I Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych

Film CareWork na I Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych

Z przyjemnością informujemy wszystkich współpracowników i pracowników firmy CareWork, że film „Pielęgnujemy Wartości” prezentujący firmę i jej działalność został zakwalifikowany do pokazu konkursowego na  I Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”. 

Światowa premiera filmu 'Family Business'

Światowa premiera filmu 'Family Business'

Film ukazujący realia osób, które wyjeżdżają ze swojego kraju do pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.

'Pomoc starszym po polsku' - reportaż

'Pomoc starszym po polsku' - reportaż

„Altenhilfe auf Polnisch” („Pomoc starszym po polsku”) to reportaż zrealizowany przez Katharinę Kiecol przy aktywnej współpracy z CareWork (wówczas GKT-Serwis) i Diakonii Ruhr-Hellweg dla telewizji WDR.

Opieka w obiektywie

Opieka w obiektywie

Film dokumentalny „Family Business” powstał w kooperacji z firmą CareWork/GKT-Serwis. Opowiada o przygotowaniu do pracy i pierwszych dniach w nowym domu. O trudnych i wzruszających chwilach. Polecamy.

Pokłady nieznanej wrażliwości

Pokłady nieznanej wrażliwości

Pani Sławomira Reszczyńska z Legnicy pracuje w Niemczech ponad 10 lat. W wolnych chwilach szydełkuje, robi na drutach, maluje na jedwabiu, dużo czyta i cały czas się uczy – ostatnio angielskiego, który to język zawsze chciała poznać.

No i tak się zaczęła moja przygoda!

No i tak się zaczęła moja przygoda!

Pan Jacek Markowicz – technik mechanik o specjalności budowa maszyn. Przepracował blisko 30 lat w górnictwie, jako pracownik dozoru w Kopalni 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.