Problemy opiekunek w Niemczech są różne. Jednym z nich jest zbyt wiele osób, które chce decydować o najważniejszych kwestiach w opiece nad osoba starszą.
Seniorzy z Niemiec wymagający opiekunki z Polski mieszkają najczęściej samotnie. Dzieci, które po założeniu własnych rodzin osiadły we własnym domu, nie odwiedzają zbyt często swoich rodziców. Są jednak tacy podopieczni, których bliscy mieszkają niedaleko. Są oni jeszcze aktywni zawodowo, mają swoją rodzinę i nie mogą sprawować opieki samodzielnie, dlatego decydują się na opiekunkę. Bywają sytuacje, kiedy bliscy mieszkają w tym samym domu (np. samodzielni i zdrowi małżonkowie) lub po sąsiedzku (dzieci, rodzeństwo, dalsza rodzina).
Opiekunki wiedzą, jak zajmować się domem, ale rodzina nie zawsze to rozumie. Opiekunka otrzymuje ofertę pracy z konkretnymi informacjami o zleceniu. Jest powiadomiona o oczekiwaniach rodziny i potrzebach podopiecznego. Opiekunka nastawia się np. na prowadzenie domu i pielęgnację chorego wg pewnych wytycznych. Wie, że będzie pracowała we własnym lub zaleconym rytmie. Czasami rodzina nie przyjmuje do wiadomości, że kobieta, która przyjechała do starszej pani lub pana jest również gospodynią. Trudno im przyjąć, że opiekunka sama potrafi odpowiednio zorganizować prowadzenie domu i opiekę nad chorym. Każdy człowiek ma prawo do swoich opinii i wyobrażeń, ale dla dobra podopiecznego należy ustalić spójną strategię działania. Dla osoby chorej rutyna codziennego życia jest bardzo ważna. Każda opiekunka wie z doświadczenia, że im więcej osób zaangażowanych w opiekę, tym więcej opinii i zdań, jak powinna takowa opieka wyglądać. Z powodu różnicy zdań i wyobrażeń dochodzi do konfliktu lub napięć miedzy opiekunka i innymi członkami rodziny.
Pierwszym zalecanym krokiem jest oczywiście spokojna rozmowa z osobą, która podpisała umowę, czyli jest zleceniodawcą. Najlepiej ustalić od razu, czy ingerencja dodatkowych osób spowodowana jest niezadowoleniem podopiecznego, mieszkających w domu członków rodziny czy osób sporadycznie odwiedzających chorego. Opiekunka powinna dowiedzieć się, co jej się zarzuca, czy wykonuje pracę nieprawidłowo, czy po prostu inaczej niż ktoś do tego nawykł. Dobrze jest odwołać się do wytycznych, jakie opiekunka otrzymała na początku, czyli np. ankiety, jaką rodzina wypełniła dla firmy.
Jeśli w takiej rozmowie ustala się i ewentualnie akceptuje nowe, dodatkowe obowiązki, opiekunka powinna powiadomić o tym pracodawcę (agencję). Profil rodziny zostanie wtedy odpowiednio zmieniony i nie będzie w przyszłości problemów ze zmienniczką.
Opiekunka powinna spokojnie powiedzieć, że sytuacja jest dla niej niekomfortowa i utrudnia wykonanie codziennych obowiązków, wywołuje stres. Dla dobra podopiecznego rodzina musi ufać opiekunce. Członkowie rodziny powinni założyć, że opiekunka dzięki swojemu doświadczeniu i otrzymanym wskazówkom będzie wykonywała odpowiednio swoją pracę.
Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna w sytuacjach problemowych kontaktować się z agencją. Jeśli taka rozmowa nie przyniesie pozytywnych skutków i poprawy sytuacji, opiekunka może zawsze poprosić osobę kontaktową z agencji o pomoc i interwencję. W przypadku, kiedy wielokrotne bezpośrednie rozmowy z rodzina o problemie nie dają efektu i mimo upływu czasu nie można wypracować kompromisu, opiekunka powinna powiadomić rodzinę i agencję o rezygnacji z pracy. Może to nastąpić z zachowaniem terminu wypowiedzenia, np. 3, 6, 10 dni (w zależności od podpisanej umowy). Agencja podejmie decyzje o dalszej współpracy z taką rodziną. Opiekunka osób starszych wraca do Polski i otrzymuje nową ofertę opieki po odpowiednim odpoczynku.
Zbyt wiele osób zaangażowanych w opiekę to nie jedyna trudność, z którą stykają się osoby pracujące w opiece. Na naszej stronie opisujemy inne problemy opiekunek w Niemczech i radzimy, jak sobie z nimi radzić. Są wśród nich różnice kulturowe, czy tęsknota za bliskimi. Zachęcamy do lektury naszych artykułów!
Jako firma świadcząca usługi opiekuńcze, nie raz i nie dwa mieliśmy okazję poznać osoby z jednym specyficznym wymaganiem odnośnie przyjmowanego zlecenia. Poszukiwały one mianowicie takiego domu, w którym podopieczny mieszka sam.
Jeśli rodzina ma kontakt z opiekunką, która nie spełnia oczekiwań, to na pewno dojdzie do zgłoszenia problemu. Warto siedzieć, czego oczekują Niemcy?
Niewielu ludzi jest świadomych tego, że Polska oraz Niemcy posiadają wiele cech wspólnych, nie licząc oczywiście faktu, że obydwa Państwa sąsiadują ze sobą.
Praca opiekunki osoby starszej w Niemczech wiąże się z tymczasową zmianą miejsca zamieszkania i zakwaterowaniem z osobą, która będzie wymagała stałej uwagi. Dla wielu osób jest to bardzo duże obciążenie psychiczne. O czym należy pamiętać, decydując się na podjęcie pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech?
Rozpoczynasz pracę jako opiekun osoby starszej? Najprawdopodobniej już niebawem poznasz swojego pierwszego podopiecznego. W jaki sposób nawiązać z nim kontakt? Jak skutecznie pomóc osobie starszej i w jaki sposób zaopiekować się nią tak, aby stworzyć ciepłą relację oraz przyjemną atmosferę?