Kiedy córka wpada zbyt często

Problemy opiekunek w Niemczech są różne. Jednym z nich jest zbyt wiele osób, które chce decydować o najważniejszych kwestiach w opiece nad osoba starszą.

 

Zaangażowani w opiekę - dalsi i bliżsi

Seniorzy z Niemiec wymagający opiekunki z Polski mieszkają najczęściej samotnie. Dzieci, które po założeniu własnych rodzin osiadły we własnym domu, nie odwiedzają zbyt często swoich rodziców. Są jednak tacy podopieczni, których bliscy mieszkają niedaleko. Są oni jeszcze aktywni zawodowo, mają swoją rodzinę i nie mogą sprawować opieki samodzielnie, dlatego decydują się na opiekunkę. Bywają sytuacje, kiedy bliscy mieszkają w tym samym domu (np. samodzielni i zdrowi małżonkowie) lub po sąsiedzku (dzieci, rodzeństwo, dalsza rodzina).

Dlaczego dochodzi do konfliktów?

Opiekunki wiedzą, jak zajmować się domem, ale rodzina nie zawsze to rozumie. Opiekunka otrzymuje ofertę pracy z konkretnymi informacjami o zleceniu. Jest powiadomiona o oczekiwaniach rodziny i potrzebach podopiecznego. Opiekunka nastawia się np. na prowadzenie domu i pielęgnację chorego wg pewnych wytycznych. Wie, że będzie pracowała we własnym lub zaleconym rytmie. Czasami rodzina nie przyjmuje do wiadomości, że kobieta, która przyjechała do starszej pani lub pana jest również gospodynią. Trudno im przyjąć, że opiekunka sama potrafi odpowiednio zorganizować prowadzenie domu i opiekę nad chorym. Każdy człowiek ma prawo do swoich opinii i wyobrażeń, ale dla dobra podopiecznego należy ustalić spójną strategię działania. Dla osoby chorej rutyna codziennego życia jest bardzo ważna. Każda opiekunka wie z doświadczenia, że im więcej osób zaangażowanych w opiekę, tym więcej opinii i zdań, jak powinna takowa opieka wyglądać. Z powodu różnicy zdań i wyobrażeń dochodzi do konfliktu lub napięć miedzy opiekunka i innymi członkami rodziny.

Jak sobie radzić?

Pierwszym zalecanym krokiem jest oczywiście spokojna rozmowa z osobą, która podpisała umowę, czyli jest zleceniodawcą. Najlepiej ustalić od razu, czy ingerencja dodatkowych osób spowodowana jest niezadowoleniem podopiecznego, mieszkających w domu członków rodziny czy osób sporadycznie odwiedzających chorego. Opiekunka powinna dowiedzieć się, co jej się zarzuca, czy wykonuje pracę nieprawidłowo, czy po prostu inaczej niż ktoś do tego nawykł. Dobrze jest odwołać się do wytycznych, jakie opiekunka otrzymała na początku, czyli np. ankiety, jaką rodzina wypełniła dla firmy.

Jeśli w takiej rozmowie ustala się i ewentualnie akceptuje nowe, dodatkowe obowiązki, opiekunka powinna powiadomić o tym pracodawcę (agencję). Profil rodziny zostanie wtedy odpowiednio zmieniony i nie będzie w przyszłości problemów ze zmienniczką.

 

Opiekunka powinna spokojnie powiedzieć, że sytuacja jest dla niej niekomfortowa i utrudnia wykonanie codziennych obowiązków, wywołuje stres. Dla dobra podopiecznego rodzina musi ufać opiekunce. Członkowie rodziny powinni założyć, że opiekunka dzięki swojemu doświadczeniu i otrzymanym wskazówkom będzie wykonywała odpowiednio swoją pracę.

Jeśli nic nie skutkuje...

Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna w sytuacjach problemowych kontaktować się z agencją. Jeśli taka rozmowa nie przyniesie pozytywnych skutków i poprawy sytuacji, opiekunka może zawsze poprosić osobę kontaktową z agencji o pomoc i interwencję. W przypadku, kiedy wielokrotne bezpośrednie rozmowy z rodzina o problemie nie dają efektu i mimo upływu czasu nie można wypracować kompromisu, opiekunka powinna powiadomić rodzinę i agencję o rezygnacji z pracy. Może to nastąpić  z zachowaniem terminu wypowiedzenia, np. 3, 6, 10 dni (w zależności od podpisanej umowy). Agencja podejmie decyzje o dalszej współpracy z taką rodziną. Opiekunka osób starszych wraca do Polski i otrzymuje nową ofertę opieki po odpowiednim odpoczynku.

Inne problemy opiekunek w Niemczech

Zbyt wiele osób zaangażowanych w opiekę to nie jedyna trudność, z którą stykają się osoby pracujące w opiece. Na naszej stronie opisujemy inne problemy opiekunek w Niemczech i radzimy, jak sobie z nimi radzić. Są wśród nich różnice kulturowe, czy tęsknota za bliskimi. Zachęcamy do lektury naszych artykułów!

 

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Jak zbudować zdrową relację z rodziną podopiecznego?

Jak zbudować zdrową relację z rodziną podopiecznego?

Jako firma świadcząca usługi opiekuńcze, nie raz i nie dwa mieliśmy okazję poznać osoby z jednym specyficznym wymaganiem odnośnie przyjmowanego zlecenia. Poszukiwały one mianowicie takiego domu, w którym podopieczny mieszka sam.

Jakie problemy z opiekunkami z Polski zgłaszają niemieckie rodziny?

Jakie problemy z opiekunkami z Polski zgłaszają niemieckie rodziny?

Jeśli rodzina ma kontakt z opiekunką, która nie spełnia oczekiwań, to na pewno dojdzie do zgłoszenia problemu. Warto siedzieć, czego oczekują Niemcy?

Niemcy i Polacy - czy rzeczywiście tak bardzo się różnimy?

Niemcy i Polacy - czy rzeczywiście tak bardzo się różnimy?

Niewielu ludzi jest świadomych tego, że Polska oraz Niemcy posiadają wiele cech wspólnych, nie licząc oczywiście faktu, że obydwa Państwa sąsiadują ze sobą.

Zakwaterowanie w domu podopiecznego - 4 przydatne wskazówki

Zakwaterowanie w domu podopiecznego - 4 przydatne wskazówki

Praca opiekunki osoby starszej w Niemczech wiąże się z tymczasową zmianą miejsca zamieszkania i zakwaterowaniem z osobą, która będzie wymagała stałej uwagi. Dla wielu osób jest to bardzo duże obciążenie psychiczne. O czym należy pamiętać, decydując się na podjęcie pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Opieka nad osobą starszą - nie wprowadzaj własnych porządków

Opieka nad osobą starszą - nie wprowadzaj własnych porządków

Rozpoczynasz pracę jako opiekun osoby starszej? Najprawdopodobniej już niebawem poznasz swojego pierwszego podopiecznego. W jaki sposób nawiązać z nim kontakt? Jak skutecznie pomóc osobie starszej i w jaki sposób zaopiekować się nią tak, aby stworzyć ciepłą relację oraz przyjemną atmosferę?