Osteuropäische Betreuungskräfte in der häuslichen Pflege - Wschodnioeuropejski personel opiekuńczy w opiece domowej - to międzynarodowe sympozjum, które w dniu 29 września 2017 roku zorganizował Institut für Pflegeforschung, Gerontologie und Ethik (Instytut Badań nad Opieką, Gerontologią i Etyką) w Evangelische Hochschule Nürnberg (Ewangelickiej Szkole Wyższej w Norymberdze). Poza przedstawicielami środowisk naukowych do zaprezentowania swoich doświadczeń i poglądów zaproszony został także Pan Michael Gomola – jeden z właścicieli firmy CareWork.

Zagadnienia i problemy

Sympozjum jest odpowiedzią na sytuację, w której wsparcie personelu opiekuńczego z Europy Wschodniej, świadczone na rzecz osób wymagających stałej opieki w Niemczech, jest powszechną usługą, z której korzysta coraz większy odsetek rodzin. Wsparcie takie z jednej strony jest idealnym rozwiązaniem, które pozwala osobom niesamodzielnym na pozostanie we własnym domu. Z drugiej, okolicznością, która pociąga za sobą szereg konsekwencji, problemów i pytań, które domagają się odpowiedzi i rozwiązań.

 

Wśród wskazanych zagadnień pojawiają się więc między innymi kwestie dotyczące:

 • jakości wsparcia w obszarze opieki,
 • najlepszego modelu zatrudniania personelu,
 • regulacji płacowych,
 • unormowań dotyczących czasu wolnego
 • ubezpieczenia dla opiekunów.

Przyczynkiem do odpowiedzi na tak postawione pytania oraz próbą wskazania gotowych rozwiązań dla problemów szeroko rozumianej branży opiekuńczej, jest szereg realizowanych obecnie projektów badawczych i teoretycznych. Jednym z nich jest wrześniowe sympozjum, w którym uczestniczyć będą eksperci i praktycy z Polski oraz Niemiec. Ich celem będzie wspólne poszukiwanie etycznie odpowiedzialnych kroków, które w przyszłości pozwolą na lepsze ustosunkowanie się do materii dotykającej opieki domowej.

Wrześniowe sympozjum podzielone zostanie na trzy bloki tematyczne. Będą się one koncentrować kolejno na:

 • podstawowych zagadnieniach opieki domowej,
 • praktycznej perspektywie działalności branży oraz
 • spojrzeniu naukowym.

Wśród zaplanowanych do omówienia szczegółowych tematów warto wspomnieć między innymi o:

 • stosunku niemieckiego prawa pracy do opiekunek domowych,
 • roli agencji pośredniczących i delegujących pracowników do Niemiec oraz
 • sytuacji życiowej i zawodowej polskich kobiet w opiece domowej w Niemczech, omówionej na podstawie prowadzonych badań.

Przedstawiciel CareWork – Pan Michael Gomola – swoją prelekcję Best Practice aus den EU-Ländern. 24 Stunden-Betreuung: Bericht über 12 Jahre Praxiserfahrung (Najlepsze praktyki z krajów Unii Europejskiej. Opieka 24h: raport z 12 lat doświadczenia praktycznego) wygłosi w drugim bloku sympozjum. Z dumą informujemy, że Pan Gomola jest jedynym przedstawicielem polskich firm zajmujących się świadczeniem usług w zakresie opieki nad osobami starszymi w Niemczech, który poproszony został o przedstawienie swoich spostrzeżeń podczas sympozjum. Fakt ten doskonale wpisuje się w realizowaną od wielu lat misję CareWork, który za jeden ze swoich nadrzędnych celów uznaje kreowanie standardów branży opiekuńczej i propagowanie dobrych praktyk w tym zakresie.

 

Wydarzenie zakończone zostanie dyskusją prelegentów – ekspertów naukowych i praktyków – oraz uczestników spotkania. Debata dotyczyć będzie aspektów prawnych, perspektyw dla pomocy osobom starszym, teoretycznym aspektom opieki, sprawom opiekunek oraz polskiemu punktowi widzenia.

Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Jasne regulacje prawne jednym z postulatów na międzynarodowym sympozjum w Norymberdze

Jasne regulacje prawne jednym z postulatów na międzynarodowym sympozjum w Norymberdze

29 września 2017 roku jeden z właścicieli firmy CareWork – Pan Michael Gomola – uczestniczył jako prelegent w międzynarodowym sympozjum „Osteuropäische Betreuungskräfte in der häuslichen Pflege” (Wschodnioeuropejski personel opiekuńczy w opiece domowej) w Norymberdze.

Film CareWork na I Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych

Film CareWork na I Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych

Z przyjemnością informujemy wszystkich współpracowników i pracowników firmy CareWork, że film „Pielęgnujemy Wartości” prezentujący firmę i jej działalność został zakwalifikowany do pokazu konkursowego na  I Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”. 

Niemiecki system opieki - książka współwłaściciela CareWork

Niemiecki system opieki - książka współwłaściciela CareWork

Polecamy publikację jednego z współwłaścicieli firmy CareWork. "Pflege wohin" opowiada o niemieckim systemie opieki nad osobami starszymi.

Nagroda BHSB dla CareWork

Nagroda BHSB dla CareWork

BHSB - stowarzyszenie niemieckich agencji pośredniczących w zatrudnianiu opiekunów osób starszych - wyróżniło naszą firmę.

W CareWork lato pełne premii!

W CareWork lato pełne premii!

Nawet 150 EURO NETTO ekstra za pracę w wakacje.

Premia za polecenie

Premia za polecenie

Premia 1000+ dla opiekunek CareWork. Poleć nas koleżance!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.