Stres w pracy opiekuna osób starszych

Istnieje wiele czynników, które wpływają na obniżenie samopoczucia opiekuna osoby starszej. Już sam fakt, że wykonujemy pracę w obcym mieście, gdzie wszystko jest dla nas nowe, może stanowić utrudnienie. Bardzo wiele zależy też od kontaktu z podopiecznym. Starsze schorowane osoby często zachowują się w sposób nieprzyjemny w stosunku do opiekuna, a także odmawiają współpracy w prostych sprawach tj.: spożycie posiłku, zażycie lekarstwa oraz wiele innych. Na zwiększenie poziomu stresu wpływa także odpowiedzialność za wszystkie czynności wykonywane przy podopiecznym, a także presja, która sprawia iż mimo codziennego zmęczenia, staramy się wykonać jak najwięcej zadań. W jaki sposób możemy obniżyć poziom stresu, który wiąże się z pracą opiekuna?

Poznaj swoje otoczenie

Przebywając w domu podopiecznego, a także w obcym mieście, postarajmy się oswajać z nowym miejscem. Wyznaczmy sobie przyjazne nam przestrzenie, w których czujemy się nieco lepiej. Czasem drobne elementy tj.: spędzenie chwili przy oknie, które wychodzi na ogród, czy też w małej kawiarni na rogu ulicy, mogą pomóc w poprawieniu samopoczucia. Ćwiczmy w wolnej chwili język niemiecki tak, aby zrozumieć jak najwięcej rzeczy. Zorganizujmy elementy potrzebne w naszej codziennej pracy w taki sposób, aby były pod ręką w mieszkaniu. Nauczmy się poruszać po miejscowości, w której przebywamy. To wszystko sprawi, że poczujemy się mniej obco. Opieka w Niemczech nie musi oznaczać zesłania.

Rozmowa z bliskimi

Pomimo odległości starajmy się nie zaniedbywać kontaktu z bliskimi. Za pomocą komunikatora internetowego czy też telefonu rozmawiajmy z osobami, które dobrze nas rozumieją i którym możemy swobodnie opowiedzieć o naszych obawach czy też problemie. Możliwość podzielenia się frustrującą myślą z drugą osobą przyniesie nam ulgę i nierzadko pomoże znaleźć rozwiązanie problemu.

Stały kontakt z agencją

Pamiętajmy, że w trudnych i problematycznych dla nas sytuacjach możemy zwrócić się o pomoc do agencji. Zatrudniająca nas firma powinna udzielić pomocy korzystając ze wsparcia doświadczonych specjalistów.

Jak najlepszy kontakt z rodziną a opieka nad osobą starszą

Rozpoczynając pracę starajmy się nawiązać jak najlepsze relacje z osobami odpowiedzialnymi za naszego podopiecznego. To do nich należą kluczowe decyzje związane z ewentualną problematyczną sytuacją. Ponadto, wsparcie rodziny osoby starszej może okazać się nieocenioną pomocą w wielu sytuacjach, które mogą wydarzyć się podczas naszej pracy.

 

Wykonując trudne obowiązki związane z opieką nad osobą starszą i schorowaną pamiętajmy, aby przede wszystkim nie zaniedbywać samego siebie. Miejmy na uwadze, że sprawy istotne dla naszej psychiki tj.: odpoczynek, rozmowa z bliski, doradztwo specjalistów z agencji, to elementy, które nie powinny zostać przez nas pominięte. Nie bójmy się prosić o pomoc i wsparcie!

 

Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Jak sobie radzić ze stresem i negatywnymi emocjami w opiece

Jak sobie radzić ze stresem i negatywnymi emocjami w opiece

Stres i negatywne emocje w jakimś momencie życia dopaść mogą każdego z nas. Nie omijają także opiekunek osób starszych w Niemczech.

Rodzina źle mnie traktuje, jak z nimi rozmawiać?

Rodzina źle mnie traktuje, jak z nimi rozmawiać?

Jeżeli czujemy się poniżani przez podopiecznego bądź jego rodzinę, to najlepszym sposobem na uzdrowienie sytuacji jest rozmowa bezpośrednio z osobą, od której doznajemy krzywdy.

Wypadek podopiecznego

Wypadek podopiecznego

Opiekując się osobami w podeszłym wieku, opiekunki i opiekunowie muszą być przygotowani na interwencję w razie wypadku, który może się zdarzyć.

Jakie problemy z opiekunkami z Polski zgłaszają niemieckie rodziny?

Jakie problemy z opiekunkami z Polski zgłaszają niemieckie rodziny?

Jeśli rodzina ma kontakt z opiekunką, która nie spełnia oczekiwań, to na pewno dojdzie do zgłoszenia problemu. Warto siedzieć, czego oczekują Niemcy?

Przemoc wobec osób starszych i chorych. Na co zwrócić uwagę?

Przemoc wobec osób starszych i chorych. Na co zwrócić uwagę?

We współczesnym świecie bardzo dużo mówi się o przemocy wobec kobiet i dzieci. Niestety nie wystarczająco o krzywdach, których doświadczają lub doświadczyć mogą seniorzy.