Praca dla opiekunek - Norymberga, Niemcy

Chciałbyś podjąć pracę w kraju związkowym Bawaria? Rozważ wyjazd do Norymbergi - gospodarczej i kulturalnej stolicy Frankonii. I choć miasto owiane jest złą sławą ze względu na swoją niechlubną historię, dzisiaj życie w nim toczy się swoim rytmem. Norymberga to jednak w dalszym ciągu miasto symbol. Sprawdź, co dzisiaj Norymberga ma do zaoferowania.

 

Norymberga – miasto symbol

Pierwszym skojarzeniem z miastem jest najczęściej jego niechlubna historia związana z II wojną światową. Zła sława sprawia, że często nawet nie rozważamy tego miasta jako potencjalnego miejsca pracy. Z Norymbergą powiązane są wydarzenia, które odcisnęły ogromne piętno na kartach polskiej, europejskiej i światowej historii. Dlatego nasz opis Norymbergi także zaczniemy od jej przeszłości.

W okresie średniowiecza Norymberga zaliczana była do jednych z lepiej rozwiniętych miast Europy Środkowej. Świetna lokalizacja na drodze handlowej z Rzymu sprawiła, że miast rozwijało się niezwykle dynamicznie, zapewniając swoim obywatelom bardzo wysoki standard życia, jak na ówczesne czasy.

 

Zła sława Norymbergi rozpoczęła się w okresie rządów Adolfa Hitlera, który uczynił z miasta jeden z głównych ośrodków ruchu nazistowskiego. To właśnie tutaj odbył się pierwszy zjazd NSDAP w 1927 r. Od czasu objęcia władzy przez Adolfa Hitlera w 1933 r. w Norymberdze odbywały się już coroczne zjazdy NSDAP, podczas których organizowano parady nazistów i przemówienia kierowane do tysięcy osób. Uchwalone ustawy norymberskie odbierały Żydom prawa obywatelskie i prawa własności.

 

W 1945 r. miasto zostało zbombardowane przez alianckie siły powietrzne. Zabytkową zabudowę miasta zrównano z ziemią niemal w 90%. Jednak to wcale nie oznaczało końca istnienia miasta. Wręcz przeciwnie. Alianci wybrali Norymbergę – cytadelę faszyzmu – na miejsce obrad Międzynarodowego Trybunału Wojskowego, aby zatoczyć koło historii. W miejscu, w którym rozpoczął się rozkwit ruchu nazistowskiego, postanowiono rozprawić się z ministrami, wojskowymi, członkami SS, lekarzami, prawnikami, policjantami oraz osobami innych profesji, którzy wspierali ruch nazistowski. W latach 1945-1949 odbyło się 12 procesów norymberskich i postawiono w stan oskarżenia 185 osób. Oskarżeni odpowiadali na zarzuty o dokonanie zbrodni przeciw pokojowi, zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości oraz spiskowania w celu popełnienia zbrodni.

 

Norymberga – nowa historia miasta

Niemcy postanowili odbudować Norymbergę po bombardowaniach II wojny światowej. Niektóre miejsca zostały zrekonstruowane niemal w idealnym kształcie. Dzisiaj Norymberga to drugie co do wielkości miasto w kraju związkowym Bawaria.

Przyjeżdżając tu do pracy lub odwiedzając Norymbergę w celach turystycznych, nie sposób nie odwiedzić obiektów, które miały tak duże znaczenie dla historii. Na liście miejsc znajdują się m.in.:

  • Pałac Sprawiedliwości – warto odwiedzić salę rozpraw nr 600, w której prowadzone były procesy norymberskie. W samym Pałacu zobaczymy także wystawę przedstawiającą procesy norymberskie prowadzone w latach 1945-1949.
  • Hala Kongresowa – niedokończona budowla, która z polecenia Hitlera miała stać się głównym centrum faszystowskich parad. Inspirowana architekturą rzymskiego Koloseum, norymberska Kongresshalle miała osiągnąć imponujący rozmiar aż 70 metrów wysokości. Obecnie pełni funkcję centrum dokumentacji terenów zjazdowych partii nazistowskiej. Możemy w niej zobaczyć historię zjazdów partii NSDAP.
  • Stare Miasto – odbudowane po bombardowaniach z zachowaniem wcześniejszego wyglądu budynków. Spacer wzdłuż 3-kilometrowego pasa murów miejskich z obronnymi wieżami to z pewnością obowiązkowy punkt programu.

Norymberga dzisiaj słynie także ze swoich kulinariów. Nie sposób nie skosztować wyśmienitych pierników, z których Norymberga jest znana na całą Europę. W okresie zimowym warto odwiedzić jarmark bożonarodzeniowy, który zaliczany jest do jednych z największych w całych Niemczech. Na miłośników sztuki czeka tu wiele muzeów m.in. Muzeum Przyszłości, Germańskie Muzeum Narodowe, Muzeum Transportu, Muzeum Zabawek, Art Villa.

 

Norymberga
Stare Miasto w Norymberdze

Norymberga – procesy demograficzne

Populacja Norymbergi liczy niespełna 520 tys. mieszkańców. Norymberga, tak jak i większość dużych niemieckich miast notuje w ostatnim czasie spory napływ imigracji spowodowany wojną Rosji na Ukrainie. Imigranci z Ukrainy w pierwszej kolejności wybierają do osiedlania się duże miasta. Niestety wysokie czynsze i problemy na rynkach mieszkaniowych dużych niemieckich miast hamują wzrost.

 

W ostatnich latach charakterystyczne były także inne zjawiska demograficzne – spadek liczby urodzeń oraz wzrost liczby zgonów. Te zmiany demograficzne wpływają na postępujący proces starzenia się niemieckiego społeczeństwa. Coraz więcej starszych mieszkańców Niemiec będzie potrzebowało pomocy, dlatego zapotrzebowanie na opiekunów jest tutaj stale na wysokim poziomie.

 

Praca w Norymberdze

Jeśli znajdziemy w Norymberdze atrakcyjną dla nas ofertę pracy, nie warto przejmować się dużą odległością miasta od polskiej granicy. Trasa samochodowa od przygranicznego Zgorzelca do Norymbergi wynosi ok. 420 km i możemy ją pokonać w niecałe 5 godzin.

 

Aby dotrzeć do Norymbergii możemy przylecieć samolotem do Stuttgartu lub Monachium. Oba te miasta oddalone są od Norymbergi o ok. 150 km i połączone z nią wygodną komunikacją kolejową oraz autobusową. Nieco dalej, ok. 180 km na południowy zachód od Norymbergi, znajduje się Frankfurt nad Menem, z największym niemieckim portem lotniczym. Jeśli więc zależy nam na szybkim dotarciu do Polski, warto wybrać przelot samolotem.

Praca dla opiekunek osób starszych w Norymberdze

Atrakcyjny rynek pracy w Niemczech z dużo wyższymi od polskich zarobkami, zachęca wiele opiekunek i opiekunów osób starszych od podjęcia tutaj pracy. Jeśli jesteśmy zainteresowani takim wyjazdem, warto skontaktować się z doświadczoną firmą opiekuńczą, która pomoże nam zorganizować cały wyjazd. Jeśli w danym momencie nie znaleźliśmy w ofertach pracy idealnego ogłoszenia dla nas, warto skontaktować się z nami i bezpośrednio wskazać wymagania i oczekiwania dotyczące miejsca pracy.

 

Kluczowe aspekty, na które opiekunki zwracają uwagę przy wyborze oferty pracy to:

Wiele opiekunek deklaruje także, że bardzo istotne są dla nich inne aspekty wyjazdu. Przykładowo może to być – brak konieczności gotowania lub sprzątania, zgoda na palenie papierosów w domu, czy też atrakcyjne położenie domu seniora. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby pomóc opiekunkom w dopasowaniu idealnego miejsca pracy. Jeśli więc szukasz pracy w Norymberdze lub okolicznych bawarskich miejscowościach, skontaktuj się z nami. Dołożymy wszelkich starań, aby pomóc Ci w znalezieniu najlepszej oferty pracy w opiece, a także w samej organizacji wyjazdu.

 

Czy warto wyjechać do pracy do Norymbergi jako opiekunka?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie indywidualnie każdy kandydat do pracy, ponieważ decydujący wpływ na zadowolenie z wyjazdu będą miały subiektywne czynniki. Z naszej strony, obiektywnie możemy wskazać na kilka aspektów, które niewątpliwie czynią pracę w niemieckiej opiece w Norymberdze bardzo atrakcyjną. Są to:

  • Wyższe zarobki – pracując w niemieckiej Norymberdze, z pewnością możemy oczekiwać dużo wyższego wynagrodzenia, aniżeli wykonując tę samą pracę w naszym kraju.
  • Atrakcyjna lokalizacja – Norymberga jest dzisiaj ważnym ośrodkiem kulturalnym, odwiedzanym rokrocznie przez bardzo dużą liczbę turystów.
  • Wsparcie ze strony firmy opiekuńczej – decydując się na wyjazd z naszą firmą opiekuńczą, możesz oczekiwać kompleksowego wsparcia, począwszy od znalezienia idealnej oferty pracy, przez organizację wyjazdu, aż po wsparcie w trudnych sytuacjach.

 

Zdjęcie autora artykułu - Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

Zobacz również: