Praca w Niemczech, opieka nad osoba starszą to nie tylko wykonywanie czynności pielęgnacyjnych i higienicznych oraz zadań związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego.
Ktoś, kto nigdy nie miał do czynienia z opieką nad osobą starszą i nagle podejmuje decyzję „dobrze, od dziś szukam pracy jako opiekunka”, może się zdziwić, jak wiele kwestii wchodzić może w zakres tej pracy.
Bezpieczna i higieniczna praca jest ważna w każdym zawodzie. Niestety jej podstawowe zasady często są lekceważone, a jest to prosta droga do nieszczęścia.
We współczesnym świecie bardzo dużo mówi się o przemocy wobec kobiet i dzieci. Niestety nie wystarczająco o krzywdach, których doświadczają lub doświadczyć mogą seniorzy.
Opieka nad osobą starszą to trudna, wymagająca i specyficzna praca. Jeśli dodatkowo jest to praca w Niemczech, opieka staje się jeszcze bardziej wymagająca.
Według dość ostrożnych szacunków u naszych zachodnich sąsiadów brakuje około 17 tysięcy pracowników branży opiekuńczej. Z tych statystyk wynika jedno – praca dla opiekunek w Niemczech jest.
Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że opiekunki do osób starszych nie muszą posiadać jakiś specjalnych kwalifikacji. Zniedołężniałe osoby starsze są przecież trochę podobne do małych dzieci.
Decydując się na pracę w opiece w Niemczech trzeba pamiętać, że czas wolny seniorów to nasz czas pracy i spróbować jakoś go zorganizować.
„Polnische Pflegekräfte – Ein Engel für Oma?” – taki tytuł nosił dwuczęściowy reportaż, który 2 i 3 kwietnia br. wyemitował niemiecki kanał telewizyjny WDR. Program nakręcony został w oddziale CareWork we Wschowie.
Internet (skrócona nazwa pochodząca od angielskiego terminu inter-network) jest zjawiskiem stosunkowo nowym, ale rozprzestrzeniającym się błyskawicznie.
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinniśmy każdego dnia wykonywać 10 000 kroków. Podczas spaceru z psem, drogi do pracy, wchodzenia i schodzenia ze schodów.
Z dniem 15 czerwca 2017 roku, we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, za korzystanie z roamingu zapłacimy tyle samo, ile za analogiczne usługi w kraju.
Roaming w Unii Europejskiej jest usługą, z której siłą rzeczy korzysta większość osób podróżujących po krajach członkowskich UE. Także opiekunki osób starszych w Niemczech.
Zaburzenia pamięci utrudniają codzienną egzystencję i mogą prowadzić do izolacji społecznej. Podopieczny z takimi przypadłościami wymaga pomocy.
Starzenie się wpływa negatywnie na funkcjonowanie mózgu. Za pomocą odpowiednich ćwiczeń opiekunka osób starszych może nieco spowolnić ich postępowanie. Oczywiście w ten sposób nie da się walczyć z zaawansowaną demencją, ale „gimnastyka mózgu” stanowi pewną profilaktykę chorób otępiennych. W jaki sposób tego dokonać?
Pracujesz jako opiekun osoby starszej? Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałaś się, w jaki sposób zorganizować czas wolny swojego podopiecznego
Rozpoczynasz pracę jako opiekun osoby starszej? Najprawdopodobniej już niebawem poznasz swojego pierwszego podopiecznego. W jaki sposób nawiązać z nim kontakt? Jak skutecznie pomóc osobie starszej i w jaki sposób zaopiekować się nią tak, aby stworzyć ciepłą relację oraz przyjemną atmosferę?
Za naszym oknem zima na całego. Mróz trzyma i nie odpuszcza, z domu wychodzić się nie chce. Nic tylko opatulić się ciepłym kocem i popijać gorącą herbatę. W takich okolicznościach przyrody wielu odruchowo sięga po pilota i włącza kolejny odcinek serialu – my polecamy coś innego.
Czego może spodziewać się polska opiekunka osoby starszej, która decyduje się na pracę w Niemczech? Przede wszystkim musi przygotować się na różnice kulturowe między opiekunem a podopiecznym, na które z dużym prawdopodobieństwem natrafi.
Właściwy jadłospis może być prawdziwym wyzwaniem w pracy opiekuna. Brak apetytu lub nadwaga, specjalne zalecenia żywieniowe lub po prostu nawyki, z którymi trudno walczyć, to tylko niektóre z problemów, na które może natknąć się opiekunka.
Wejście Polski do Unii Europejskiej było naszą wspólną szansą. Na szczęście - wykorzystaną. Skorzystały z niej także polskie firmy świadczące usługi na terenie Niemiec.
Każdy Polak i każda Polka doskonale wie, że Dzień Matki przypada na 26 maja. W Niemczech jest jednak trochę inaczej i warto o tym pamiętać!
Osoby zatrudnione w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech chciałyby otrzymywać dobre wynagrodzenie. To normalne. Ale jak skutecznie wynegocjować korzystniejsze warunki finansowe? Jakie argumenty będą istotne? To pytania, na które warto znać odpowiedź jeszcze przed spotkaniem z pracodawcą.
Bez energii nie ma pracy, dlatego mówcie o swoim żywieniu Waszym pracodawcom!
Oby opiekunek głodnych w pracy było jak najmniej.