Dobre samopoczucie seniora jest w pracy opiekuna osoby starszej równie istotne, jak poprawne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych czy odpowiednia dieta.
Opiekunka najczęściej kojarzy nam się z kobietą po 40-tym, 50-tym roku życia. Czy oznacza to jednak, że w tym zawodzie nie ma mężczyzn ani osób młodszych?
Wydaje Ci się, że rozmowa to rozmowa? Myślisz, że w pracy opiekunki osób starszych nie potrzeba specjalnych umiejętności interpersonalnych? Udowadniamy, że to nieprawda.
Jako firma świadcząca usługi opiekuńcze, nie raz i nie dwa mieliśmy okazję poznać osoby z jednym specyficznym wymaganiem odnośnie przyjmowanego zlecenia. Poszukiwały one mianowicie takiego domu, w którym podopieczny mieszka sam.
Tęsknota za krajem ojczystym lub naszą małą ojczyzną - miastem, domem - to często problem osób podejmujących się pracy za granicą.
W pracy opiekunki prawdopodobieństwo zetknięcia się z podopiecznym cierpiącym na zespół otępienny jest duże. Wskazują na to statystyki.
Stres i negatywne emocje w jakimś momencie życia dopaść mogą każdego z nas. Nie omijają także opiekunek osób starszych w Niemczech.
Jeszcze całkiem niedawno, w czasach, w których kobiety rzadko kiedy pracowały zawodowo, a wielopokoleniowe rodziny mieszkały w jednym domu, kwestia korzystania z domów opieki dla seniorów była marginalna.
Praca w Niemczech, opieka nad osoba starszą to nie tylko wykonywanie czynności pielęgnacyjnych i higienicznych oraz zadań związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego.
Ktoś, kto nigdy nie miał do czynienia z opieką nad osobą starszą i nagle podejmuje decyzję „dobrze, od dziś szukam pracy jako opiekunka”, może się zdziwić, jak wiele kwestii wchodzić może w zakres tej pracy.
Bezpieczna i higieniczna praca jest ważna w każdym zawodzie. Niestety jej podstawowe zasady często są lekceważone, a jest to prosta droga do nieszczęścia.
Choroba Alzheimera to bardzo przykra przypadłość. Odbiera nam to, co czyni nas tymi, kim jesteśmy. Powoli zabiera kolejne wspomnienia, powoduje zaburzenia pamięci, zamyka w domu, a w końcu czyni całkowicie zależnymi od innych osób.
Opieka nad osobami starszymi niesie ze sobą wiele wyzwań. Część z nich jest dla nas oczywista. Spodziewamy się, że będziemy mieć z nimi do czynienia. Wiemy, jak sobie poradzić, albo gdzie szukać pomocy.
We współczesnym świecie bardzo dużo mówi się o przemocy wobec kobiet i dzieci. Niestety nie wystarczająco o krzywdach, których doświadczają lub doświadczyć mogą seniorzy.
Ludzie mawiają, że starość się Panu Bogu nie udała… i chyba coś w tym jest. Tezę tę potwierdzają choroby wieku starczego.
Opieka nad osobą starszą to trudna, wymagająca i specyficzna praca. Jeśli dodatkowo jest to praca w Niemczech, opieka staje się jeszcze bardziej wymagająca.
Praca dla opiekunek w Niemczech często wiąże się z kontaktem z osobami chorymi na demencję lub Alzheimera.
Demencja zmienia ludzi. Dotyka ich pamięci, umiejętności myślenia, języka i motoryki. Objawy demencji starczej występują w różnym nasileniu, a kolejne etapy choroby nieubłaganie pogarszają stan chorego.
Według dość ostrożnych szacunków u naszych zachodnich sąsiadów brakuje około 17 tysięcy pracowników branży opiekuńczej. Z tych statystyk wynika jedno – praca dla opiekunek w Niemczech jest.
Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że opiekunki do osób starszych nie muszą posiadać jakiś specjalnych kwalifikacji. Zniedołężniałe osoby starsze są przecież trochę podobne do małych dzieci.
Nietrzymanie moczu to częsty problem, z których stykają się opiekunowie i opiekunki w Niemczech.
Decydując się na pracę w opiece w Niemczech trzeba pamiętać, że czas wolny seniorów to nasz czas pracy i spróbować jakoś go zorganizować.
„Polnische Pflegekräfte – Ein Engel für Oma?” – taki tytuł nosił dwuczęściowy reportaż, który 2 i 3 kwietnia br. wyemitował niemiecki kanał telewizyjny WDR. Program nakręcony został w oddziale CareWork we Wschowie.
Internet (skrócona nazwa pochodząca od angielskiego terminu inter-network) jest zjawiskiem stosunkowo nowym, ale rozprzestrzeniającym się błyskawicznie.