Jeśli dokucza nam ból zęba (die Zahnschmerzen) lub jego wygląd nas niepokoi, trzeba udać się do dentysty (der Zahnarzt) i rozpocząć leczenie (die Zahnbehandlung). Sprawdź niemieckie słówka przydatne podczas wizyty u stomatologa.
Najpopularniejsze symbole wielkanocne to: pisanka (das Osterei), baranek wielkanocny (das Osterlamm), zając wielkanocny (der Osterhase) i kurczaczek wielkanocny (das Osterküken). Sprawdź niemieckie słówka związane z Wielkanocą!
Głównym celem badań medycznych jest rozpoznanie i zdiagnozowanie choroby, ale badania wykonuje się również kontrolnie, aby sprawdzać stan zdrowia i postępy w leczeniu. Zdrowie jest ważnym tematem w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech, dlatego warto znać nazwy badań medycznych również po niemiecku.
Zdrowie jest ważne! Niestety każdy może się źle poczuć. Co zrobić, jeśli coś nam dolega? To oczywiste – jeśli mamy objawy choroby lub zdarzył się wypadek, w którym ucierpieliśmy, konieczna jest konsultacja z lekarzem! Sprawdź nasz poradnik Niemiecki dla opiekunek i poznaj słówka przydatne w trakcie wizyty lekarskiej.
Leki, witaminy, suplementy diety i kosmetyki – to tylko niektóre produkty dostępne w aptece. Przeczytaj nasz poradnik Niemiecki dla opiekunek i poznaj słówka przydatne podczas wizyty w aptece.
Jak wygląda zwykły dzień pracy opiekunki osoby starszej? Jakie czynności dnia codziennego wykonuje, za co odpowiada i w czym pomaga? Naucz się opowiadać o tym po niemiecku! Pomoże Ci w tym nasz poradnik – niemiecki dla opiekunek.
Zdarza się i tak, że podopieczny to samodzielna, aktywna i towarzyska osoba, która lubi i wyjścia z domu i wspólne posiłki. Raz na jakiś czas chce odwiedzić z opiekunką restaurację i zjeść na mieście. Sprawdź słówka, które mogą Ci się przydać podczas spotkania w restauracji w Niemczech.
Robienie zakupów to jeden z obowiązków opiekunek osób starszych. I nie chodzi tu tylko o bieżące zapełnianie lodówki i szafek artykułami pierwszej potrzeby. Zadaniem opiekunki jest rozsądne dysponowanie budżetem domowym, przygotowywanie listy zakupów i zapewnianie produktów, z których może przygotować posiłki.
„Träum mit mir von der Zeit Weihnacht. Und draußen fällt ganz leis der Schnee…” – tak zaczyna się niemiecka wersja świątecznego hitu „White Christmas”. „Weiße Weihnacht” na pewno umili Wam przedświąteczne przygotowania, bo do Wigilii zostało już niewiele czasu! W przerwie przeczytajcie nasz tekst – świąteczny niemiecki dla opiekunek.
Wie viel Uhr ist es? Wie spät ist es? Um wie viel Uhr? Sprawdź, jak odpowiadać po niemiecku na te pytania, czyli poprawnie podawać godzinę. Pomoże Ci w tym nasz poradnik – niemiecki dla opiekunek.
Marek Grechuta śpiewał, „…że ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy”. Być może to prawda, ale i tak warto znać niemieckie określenia na wszystkie pory dnia, dni tygodnia i miesiące!
Wszyscy wiemy, że głód to zły doradca (Ein leerer Magen ist ein schlechter Ratgeber.), dlatego lepiej nie podejmować ważnych decyzji na głodnego (mit leerem Magen)! Jak można zaspokoić głód (den Hunger stillen)? Przygotuj sobie zdrową przekąskę (gesunder Snack) i przeczytaj nasz poradnik!
Jak się dziś Pani czuje? (Wie fühlen Sie sich heute?), jak się Pan ma? (Wie geht es Ihnen?) Pytaj i odpowiadaj po niemiecku! Pomoże Ci w tym nasz poradnik – niemiecki dla opiekunek.
Praca z osobami starszymi i niesamodzielnymi to niełatwe zadanie. Opiekunki seniorów w wykonywanie swoich obowiązków wkładają całe serce (etwas mit Leib und Seele tun). One naprawdę wiedzą, co to znaczy być dla kogoś dobrym (gut zu jemandem sein)! Przeczytaj tekst - niemiecki dla opiekunek i ucz się języka z CareWork.
Więzy rodzinne (Familienbande) to czasami skomplikowana sprawa. Komunikację z podopiecznym na ten temat ułatwi na pewno znajomość podstawowych określeń w języku niemieckim na członków rodziny (Familienmitglieder). Zobacz nasz poradnik - niemiecki dla opiekunek!
Co zrobić, kiedy się zgubisz (sich verlaufen) i nie wiesz, w którą stronę iść? Zamiast błądzić (umherirren), lepiej spytaj o drogę (nach dem Weg fragen)! Pomoże Ci w tym nasz poradnik - niemiecki dla opiekunek. Ucz się języka niemieckiego z CareWork!
Jaka pogoda jest najważniejsza? Oczywiście pogoda ducha (die Heiterkeit, der Frohsinn). To w nas. A na co dzień za oknem obserwujemy różne zjawiska pogodowe, nie zawsze miłe. Skorzystaj z naszego poradnika - niemiecki dla opiekunek i ucz się niemieckiego z CareWork!
Dla wszystkich opiekunów uczących się języka niemieckiego przygotowaliśmy słówka, które mogą być szczególnie przydatne w ich codziennej pracy. W pierwszej części prezentujemy aż 40 słówek na litery: A, B i C.
Samodzielna nauka języka niemieckiego może być skuteczna! Zobacz, jak zacząć kurs w domu.
Samodzielna nauka języka niemieckiego jest możliwa! Ale potrzebne są chęci, odpowiednie narzędzia i dobry plan. Zobacz, jak skutecznie uczyć się w domu.
Świątecznie jarmarki w Niemczech cieszą się dużym powodzeniem. Organizowane są z rozmachem, mają wieloletnią tradycję i stanowią nieodłączny element przedświątecznych przygotowań. A jak jest w naszym kraju? Podopiecznych na pewno zainteresuje ten temat i chętnie dowiedzą się, jak wygląda jarmark w Poznaniu.
Jesień w pełni a dni coraz krótsze. Jak wypełnić czas z podopiecznym? Jak sprawić by dni spędzane, ze względu na pogodę, głównie w domu mijały przyjemnie? Można opowiadać o Polsce! Świetną inspiracją będzie nasz cykl. W jego listopadowym odcinku prezentujemy łódzką Manufakturę.
Dbanie o podopiecznego to również towarzyszenie mu, poświęcanie czasu i uwagi. Warto zatem znaleźć wspólne tematy do rozmowy, aby czas mijał szybko i miło. Jednym z nich może być ojczyzna opiekuna i jej piękne zabytki, dlatego w kolejnym odcinku naszego cyklu „Opowiedz o Polsce” podsuwamy ciekawostki o Lesznie.
W naszym cyklu „Opowiedz o Polsce!” prezentujemy wyjątkowe miejsca, których zdjęcia znajdują w kalendarzu CareWork. We wrześniu wracamy do pięknej Legnicy.