Od czasu do czasu każdy z nas ma gorszy dzień. Obniżony nastrój może pojawić się w związku z jakimś wydarzeniem lub bez widocznej przyczyny. Jeden dzień złego samopoczucia to jeszcze nie depresja. Ale jeśli takie dni zamieniają się w tygodnie, powinna zapalić się nam lampka alarmowa.
Język niemiecki jest dla opiekunek i opiekunów narzędziem pracy. Nie musi być to biegła znajomość, nieraz wystarcza tylko taka umożliwiająca porozumienie się w podstawowych sprawach. Poziom znajomości języka wpływa nie tylko na komfort pracy, ale także na jej opłacalność.
Epilepsja, czyli inaczej padaczka, to choroba neurologiczna, na którą coraz częściej chorują osoby starsze. Szacuje się, że jest to trzecia pod względem częstości występowania choroba układu nerwowego u osób powyżej 65 roku życia. Na świecie choruje na nią około 50 mln osób. Liczba ta niestety ciągle rośnie, dlatego warto wiedzieć, jak ją rozpoznać i reagować. Ta wiedza szczególnie przyda się w pracy w opiece.
Upadki zdarzają się każdemu. Dzieciom i osobom młodym kojarzą się jedynie z chwilą bólu bez większych komplikacji. W przeciwieństwie do nich osoby starsze podczas upadku ponoszą większe konsekwencje. Może skończyć się on dla nich poważnym urazem fizycznym, rozwinięciem tak zwanego zespołu poupadkowego, a nawet śmiercią.
Podeszły wiek niesie za sobą szereg konsekwencji. Choć każdemu życzyć trzeba wielu lat w zdrowiu, bywa, że starość jest ogromnym wyzwaniem i sporym ograniczeniem. Trudności dotyczyć mogą nie tylko sfery fizycznej, ale także komunikacyjnej. Jakie są przyczyny takiego stanu i jak sobie z nim radzić?
Praca w opiece w Niemczech to praca z ludźmi. Tym samym, nigdy do końca nie wiemy, czy charaktery podopiecznego i opiekunki będą do siebie pasować. Takie niedopasowanie to niestety nie jedyna rzecz, która może sprawić, że praca na danym zleceniu może być trudna. Podpowiadamy, jak radzić sobie z różnymi sytuacjami.
Zapalenie płuc dla osób starszych często brzmi jak wyrok. Dla seniorów to choroba bardzo niebezpieczna, która charakteryzuje się podstępnym przebiegiem i nietypowymi objawami. Dlatego istotne jest jak najwcześniejsze jej rozpoznanie.
Apteczka pierwszej pomocy nie jest obowiązkowym wyposażeniem prywatnych domów. Jednak chyba nikt nie ma wątpliwości, że powinna znajdować się w każdym miejscu zamieszkania. Opisujemy, co powinno się w niej znaleźć, aby zapewnić możliwość szybkiego udzielenia pomocy. Po przyjeździe na miejsce do domu seniora zapytaj, gdzie znajduje się apteczka. Upewnij się także droga opiekunko, że apteczka w Twoim domu jest odpowiednio wyposażona.
Wraz z podopieczną od lat mają wspólne rytuały – wycieczki za miasto i karmienie ptaków to tylko niektóre z nich. W pracy w opiece czerpie radość z małych rzeczy, a najbardziej z kolejnych urodzin podopiecznej. Przeczytajcie historię Pani Izabeli, naszej opiekunki.
Już dziesiątki lat polskie opiekunki wyjeżdżają do Niemiec, by opiekować się starszymi podopiecznymi. I choć specyfika praca pozostała niezmienna, to jednak warunki jej wykonywania znacząco się zmieniły. Zestawiliśmy najważniejsze naszym zdaniem różnice w pracy opiekunki dziś i lata wstecz.
Szukasz oferty pracy w Niemczech dla dwóch opiekunek na jedno zlecenie, ponieważ chcesz wyjechać wspólnie ze znajomą? Czy taka praca to dobry pomysł? Przedstawiamy realia pracy dwóch opiekunek w niemieckiej rodzinie.
Mistrz Kochanowski napisał „Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz”. Nikt nie ma gwarancji, że podczas wykonywania pracy opiekunki w Niemczech nie ulegnie nagłemu zachorowaniu. Tekst dedykujemy jednej z pań opiekunek, która ciężko rozchorowała się w Niemczech i trafiła na poważny zabieg operacyjny do szpitala w Luksemburgu. Pani Beato, trzymamy kciuki za szybki powrót do zdrowia!
Praca opiekunki w Niemczech w 2023 roku to przede wszystkim zmiany w progach podatkowych i płacach minimalnych w Polsce i w Niemczech. Są też nowości związane ze zmianami w niemieckiej strategii państwowej, związanej z opieką nad osobami starszym i niesamodzielnymi. Jedno się nie zmienia - nie każda praca opiekunki w Niemczech podlega takim samym regułom i zasadom.
Jej podopieczna gimnastykuje się do „Czterech Pór Roku” Vivaldiego, a ona sama w Niemczech pierwszy raz w życiu wsiadła na karuzelę! Mama pięciorga dzieci, kobieta pełna życia, energii i empatii, czyli nasza Opiekunka – Pani Urszula. Przeczytajcie jej historię.
Zmiany demograficzne zachodzące u naszych zachodnich sąsiadów mają bezpośredni wpływ na kształtowanie się niemieckiego rynku pracy. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej aktualnej sytuacji demograficznej w Niemczech oraz prognozom na kolejne lata, by ocenić, czy zawód opiekunki osoby starszej w dalszym ciągu można uznać za zawód przyszłości.
Zdarza się i tak, że podopieczny to samodzielna, aktywna i towarzyska osoba, która lubi i wyjścia z domu i wspólne posiłki. Raz na jakiś czas chce odwiedzić z opiekunką restaurację i zjeść na mieście. Sprawdź słówka, które mogą Ci się przydać podczas spotkania w restauracji w Niemczech.
Położona we wschodnich Niemczech stolica Saksonii jest bardzo chętnie odwiedzanym miastem przez Polaków. Drezno oferuje wiele atrakcji dla turystów, ale jest także świetnym miejscem do zamieszkania na stałe. Sprawdź, czy warto wyjechać do pracy w opiece do Drezna.
Robienie zakupów to jeden z obowiązków opiekunek osób starszych. I nie chodzi tu tylko o bieżące zapełnianie lodówki i szafek artykułami pierwszej potrzeby. Zadaniem opiekunki jest rozsądne dysponowanie budżetem domowym, przygotowywanie listy zakupów i zapewnianie produktów, z których może przygotować posiłki.
Odpowiednie wyposażenie domu seniora jest równie ważne dla samego seniora, jak i dla opiekunki. Dobrze dobrane sprzęty w ogromnym stopniu ułatwiają wykonanie poszczególnych czynności, zapewniając osobie starszej samodzielność i komfort. Z kolei opiekunce odpowiednie wyposażenie domu pozwala w spokoju wypełniać swoje obowiązki i zadbać o ergonomię pracy. Sprawdź, co powinno znaleźć się w domu seniora, zależnie od jego stanu zdrowia.
„Träum mit mir von der Zeit Weihnacht. Und draußen fällt ganz leis der Schnee…” – tak zaczyna się niemiecka wersja świątecznego hitu „White Christmas”. „Weiße Weihnacht” na pewno umili Wam przedświąteczne przygotowania, bo do Wigilii zostało już niewiele czasu! W przerwie przeczytajcie nasz tekst – świąteczny niemiecki dla opiekunek.
Zima to trudny czas w roku. Długie wieczory, znikoma ilość słońca i niskie temperatury, utrudniają funkcjonowanie. Szczególnie dla osób starszych ten okres w roku bywa uciążliwy. Zwiększa się ich podatność na infekcję i obniża samopoczucie. Z tego powodu opieka nad seniorem zimą wymaga poświęcenia mu więcej uwagi i troski. Przedstawiamy kilka zasad, jak skutecznie dbać o podopiecznych zimą.
Dlaczego warto wyjechać do pracy w opiece do miejscowości Karlsruhe? Czekają tu atrakcje historyczne, a także kulturalne rozrywki. Tętniące życiem miasto zachwyca układem urbanistycznym, architekturą, licznymi miejscami do wypoczynku i rekreacji. Sprawdź, jakie oferty pracy czekają tutaj na Ciebie i przekonaj się, że jest to świetne miasto do spędzenia przynajmniej kilku tygodni w roku.
10 lat w CareWork i 10 lat opieki nad tą samą podopieczną. Pani Dorota zgodziła się opowiedzieć nam o swojej przygodzie z pracą w opiece. Zapraszamy do przeczytania wywiadu.
Jesień zadomowiła się już na dobre – z drzew spadają liście, a dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze. Okres jesienny to czas, w którym łatwiej złapać infekcję. Nasz układ odpornościowy jest słabszy. Szczególnie osoby starsze powinny zadbać w tym okresie o swoje zdrowie. Nie tylko fizyczne, ale także i psychiczne, gdyż szarość za oknem sprzyja pogorszeniu się nastroju. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, jak poradzić sobie z jesienną chandrą i zadbać o zdrowie osób w podeszłym wieku.