O tym, jak istotne są pozytywne relacje pomiędzy opiekunem i jego podopiecznym nie trzeba przekonywać nikogo, kto kiedykolwiek wyjechał do pracy w opiece w Niemczech. Nawet wątła nić sympatii może spowodować, że nasze obowiązki będą troszkę lżejsze, a ich wykonywanie przyjemniejsze. Co zrobić, aby zbudować życzliwą relację z seniorem? Podpowiadamy.
Osoby decydujące się na pierwszy wyjazd do pracy w opiece często poszukują tzw. lekkiego zlecenia. Jaki zakres obowiązków czeka na opiekunki w takim miejscu pracy? Czy w ogóle możliwe są „lekkie” zlecenia w opiece nad osobami starszymi? Sprawdź i przekonaj się, że praca w opiece to naprawdę bardzo różnorodne zajęcie.
Wie viel Uhr ist es? Wie spät ist es? Um wie viel Uhr? Sprawdź, jak odpowiadać po niemiecku na te pytania, czyli poprawnie podawać godzinę. Pomoże Ci w tym nasz poradnik – niemiecki dla opiekunek.
Nerki starzeją się i chorują jak inne narządy. Niewydolność nerek to stan, gdy przestają one prawidłowo spełniać swoją rolę. Na czym polega opieka nad podopiecznym cierpiącym na przewlekłą chorobę nerek?
Planujesz wyjechać do pracy do Niemiec, a jednocześnie chciałbyś dalej czuć się jak w domu? Wybierz Görlitz, niemieckie miasto graniczące z Polską. W żadnym innym niemieckim mieście nie usłyszysz tak często języka polskiego, jak tutaj w Görlitz. Sprawdź, dlaczego jest to idealne miejsce do pracy i odpoczynku.
Marek Grechuta śpiewał, „…że ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy”. Być może to prawda, ale i tak warto znać niemieckie określenia na wszystkie pory dnia, dni tygodnia i miesiące!
Pełnienie domowej opieki nad seniorem w Niemczech wiąże się bezpośrednio z zamieszkaniem w jego domu. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przy wyborze miejsca pracy w niemieckiej opiece? Sprawdź, o czym warto pamiętać, decydując się na wyjazd do opieki w Niemczech.
Jednym z dużych wyzwań w pracy opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech jest mierzenie się z opieką nad osobą niepełnosprawną ruchowo. Na takim zleceniu nie wystarczy dobra znajomość języka niemieckiego, empatia i zaangażowanie. Poza zadbaniem o higienę podopiecznego i przygotowaniem posiłków, trzeba jeszcze znać podstawowe reguły w opiece nad osobą na wózku, aby nie wyrządzić jej krzywdy.
Choć w Polsce domowa opieka nad osobami starszymi jest wciąż rzadkością, u naszych zachodnich sąsiadów nikogo nie zaskakuje i jest jedną z form zatroszczenia się o swoich bliskich. Różnice kulturowe powodują jednak, że mamy tendencję do negatywnego oceniania rodzin, które zatrudniają opiekunkę do pomocy, zamiast samemu przejąć ten obowiązek.
Kwestia wynagrodzenia jest ważna dla każdego pracownika, nie tylko dla osób decydujących się na pracę w opiece w Niemczech. Ile można zarobić w tej branży w 2022 roku? Sprawdzamy.
Od dawna wiadomo, że Niemcy należą do grupy społeczeństw starzejących, co przekłada się bezpośrednio na większe zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze. Jednym z miast, które oferuje atrakcyjne sztele, jest Bonn – miejscowość położona w Nadrenii Północnej-Westfalii nad rzeką Ren. W byłej stolicy Republiki Federalnej Niemiec na zatrudnienie mogą liczyć zarówno doświadczone osoby, pracujące w opiece od wielu lat, jak i młodzi ludzie, dopiero wkraczający na rynek pracy. Sprawdź, jakie są najczęstsze obowiązki na stanowisku opiekuna seniorów, ile można zarobić i jakie korzyści wynikają z podjęcia pracy w Bonn – rodzinnym mieście słynnego kompozytora Ludwiga van Beethovena.
Praca opiekunów osób starszych w Niemczech wiąże się z niesamowitą odpowiedzialnością. Choć może nie uświadamiamy sobie tego na co dzień, prawda jest taka, że od naszej obecności niejednokrotnie zależy bardzo wiele, czasem nawet życie podopiecznego.
Jak w każdej branży, także w opiece nad osobami starszymi w Niemczech z biegiem czasu zachodzą zmiany. Wpływ na nie mają zwykle czynniki zewnętrzne i nie inaczej jest w tym przypadku. Jakich modyfikacji spodziewać możemy się w 2022 roku?
Wszyscy wiemy, że głód to zły doradca (Ein leerer Magen ist ein schlechter Ratgeber.), dlatego lepiej nie podejmować ważnych decyzji na głodnego (mit leerem Magen)! Jak można zaspokoić głód (den Hunger stillen)? Przygotuj sobie zdrową przekąskę (gesunder Snack) i przeczytaj nasz poradnik!
Chyba nikt nie lubi pierwszego dnia w nowym miejscu pracy. To normalne! Przejęcie obowiązków, zapoznanie się z podopiecznym, nieznane otoczenie i dużo pytań często oznaczają emocje. Nie warto jednak poddawać się stresowi! To w końcu tylko jeden pierwszy dzień, a praca na zleceniu trwa przecież dłużej.
Zagraniczny wyjazd do pracy w charakterze opiekunki osób starszych do dla wielu Polek szansa na poszerzenie własnych możliwości zawodowych i lingwistycznych, ale także możliwość atrakcyjnego zarobku. W Niemczech cenione za profesjonalizm polskie opiekunki mogą szukać zatrudnienia niemal w całym kraju. Zarówno w miastach najbardziej popularnych, jak i mniejszych pozbawionych wielkomiejskiego gwaru, jak na przykład Heidelberg. Ta urocza miejscowość przedzielona rzeką spodoba się na pewno osobom spokojnym i lubiącym miejsca z ciekawą historią w tle.
Jak się dziś Pani czuje? (Wie fühlen Sie sich heute?), jak się Pan ma? (Wie geht es Ihnen?) Pytaj i odpowiadaj po niemiecku! Pomoże Ci w tym nasz poradnik – niemiecki dla opiekunek.
Starość u każdego człowieka przebiega inaczej. Jedni wciąż są pełni sił i wigoru, inni natomiast są osłabieni i schorowani. Nie ma tutaj reguły. Ci, którzy zmagają się z wieloma chorobami i ograniczeniami ruchowymi, potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu.
Praca z osobami starszymi i niesamodzielnymi to niełatwe zadanie. Opiekunki seniorów w wykonywanie swoich obowiązków wkładają całe serce (etwas mit Leib und Seele tun). One naprawdę wiedzą, co to znaczy być dla kogoś dobrym (gut zu jemandem sein)! Przeczytaj tekst - niemiecki dla opiekunek i ucz się języka z CareWork.
Jakich zleceń w niemieckiej opiece powinny szukać osoby palące? Czy warto otwarcie zadeklarować przed pracodawcą fakt nałogu? Jakie mogą być konsekwencje nieprzyznania się do bycia palaczem? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Zjawisko starzejącego się społeczeństwa sprawia, że w wielu niemieckich miastach wciąż potrzebna jest dodatkowa pomoc do opieki nad seniorami. Nie inaczej jest w Münster – mieście położonym w północnej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Tu zatrudnienie znajdą zarówno doświadczone opiekunki, jak i te stawiające pierwsze kroki w zawodzie. Dowiedz się, jakie trzeba spełnić wymagania, ile można zarobić i co można zyskać, podejmując pracę w Münster.
Więzy rodzinne (Familienbande) to czasami skomplikowana sprawa. Komunikację z podopiecznym na ten temat ułatwi na pewno znajomość podstawowych określeń w języku niemieckim na członków rodziny (Familienmitglieder). Zobacz nasz poradnik - niemiecki dla opiekunek!
Opiekunowie medyczni z Polski mogą pracować w Niemczech w domach opieki na stanowiskach Pflegehelfer lub Altenpflegehlefer. Zakres wykształcenia uzyskany w Polsce nie pozwala na wykonywanie wolnego zawodu Pflegefachkraft. Jest zbyt duża różnica programowa w liczbie godzin teorii i praktyki.
Czy wyjeżdżając za granicę do pracy w charakterze opiekuna osób starszych, trzeba zawsze liczyć się z pełnym, typowym zakresem obowiązków? Niekoniecznie! Czy jeśli nie potrafisz gotować lub nie chcesz zajmować się sprzątaniem domu, możesz liczyć na podjęcie pracy w opiece? Jak najbardziej! Sprawdź, jaki zakres obowiązków możesz znaleźć w ogłoszeniach o pracę w opiece.